Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia: protestantyzm - cechy, święta, doktryna. Opis głównych zasad protestantyzmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powstanie protestantyzmu wiąże się z głębokim kryzysem w Kościele zachodnim oraz z okresem reformacji, który rozgorzał przy niebagatelnym udziale Marcina Lutra. Przede wszystkim zgłaszał on sprzeciw wobec popularnej w tamtych czasach sprzedaży odpustów oraz wobec Kościoła, który jako instytucja religijna nie funkcjonowała zbyt dobrze. Poza tym kościół wciąż tkwił w systemie feudalnym i w średniowiecznych poglądach. Protestantami zostali nazwani ci, którzy sprzeciwili się zarządzeniom sejmu Rzeszy z roku 1529. Cofnięto wtedy akt tolerancji dla wyznawców innych religii.

Podstawą protestantyzmu są cztery zasady: „sola grata” („tylko łaska” – jej otrzymanie wiąże się z wiarą człowieka w ofiarę Chrystusa), „sola fide” („tylko wiara” – wiara w to, że zbawienie otrzymujemy tylko i wyłącznie dzięki Bogu), „solus Christus” („tylko Chrystus” – najważniejszą i centralną postacią wiary protestanckiej jest właśnie ukrzyżowany Chrystus), „sola Scriptura” („tylko Pismo” – źródłem wiary jest wyłącznie Pismo Święte). Co ważne, w porównaniu z Biblią chrześcijańską, brakuje w niej jej siedmiu ksiąg deuterokanonicznych....

Podobne wypracowania