Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia: islam - zasady, cechy, geneza. Opis głównych prawd wiary islamu

„Islam” z języka arabskiego dokładnie oznacza „oddanie się Bogu”. Przyjąć islam jest bardzo łatwo – wystarczy wypowiedzieć formułę „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego Prorokiem” (jest to tak zwana szahada – wyznanie wiary). Religia ta liczy sobie ponad 1,2 miliarda wyznawców zwanych muzułmanami. Najwięcej jest ich w Turcji, Nigerii, Czadzie, Sudanie, Jemenie, Kuwejcie, Pakistanie, Turkmenistanie, Albanii, Kosowie, Bułgarii, Hercegowinie. Tak zwany „czarny islam” (wyznawcy są w głównej mierze czarnoskórzy) rozprzestrzenił się w Mali, Nigerii, Senegalu, Gwinei, Somalii. Znakiem rozpoznawczym (symbolem) muzułmańskiej wiary jest księżyc oraz gwiazda pięcioramienna.

Twórcą islamu był Mahomet (właściwie Muhammad ibn Abdallah ibn al-Muttalib) uznawany przez wiernych za najważniejszego proroka – wysłannika samego Allaha. Był on wielokrotnie prześladowany i piętnowany, kiedy rozpoczął swoją działalność. Niemniej jednak jego nauki szybko znalazły wielu zwolenników. Mahomet głosił swoje nauki publicznie. Już za swojego życia stał się legendą. Dowodził armiami, podbijał miasta, w 630 r. dowodził wyprawą przeciwko Mekce. Miasto poddało się bez walki. Religia zdominowała życie wyznawców całkowicie – względem Boga wymaga się tu absolutnego oddania i posłuszeństwa. Świętą księgą tejże wiary jest Koran.

Koran składa się z 114 sur (czyli rozdziałów), z epoki medyńskiej i mekkańskiej. Ułożone są one w kolejności od najdłuższej do najkrótszej. Księga powstawała w latach 610-632, jednak jej ostateczna wersja została utworzona pod czujnym okiem kalifa Usmana około 650 roku. Znajdziemy tu dogmatyczne treści o Sądzie Ostatecznym, Piekle i Niebie, Allahu, ale też różnego rodzaju przepisy prawne, opowieści literackie, legendy religijne, przykazania moralne itp. Kolejnym tekstem świętym jest sunna (czyli „droga”, „reguła” „sposób działania”). Są to przelane na papier hadisy – opowieści o zwyczajach i zachowaniu Mahometa. Jest to też po części komentarz  i uzupełnienie do Koranu. Dowiadujemy się także, że Allah jest najwyższym Stwórcą świata i jedynie jemu można oddawać należną cześć. Co ciekawe, Bóg muzułmanów posiada dziewięćdziesiąt dziewięć imion oraz tyle samo przymiotów.

Islam opiera się na pięciu filarach. Każdy wyznawca Allaha musi wypełnić wszystkie pięć nakazów: 1. Szahada (wyznanie wiary), 2. Salat (modlitwa) pięć razy dziennie, 3. Zakat (jałmużna), 4. Saum (post w miesiącu Ramadan), 5. Hadżdż (pielgrzymka do Mekki). Warto zaznaczyć, że Mahomet wyciągnął to, co najlepsze z chrześcijaństwa oraz judaizmu. Niektóre opowieści pochodzą wprost z Biblii.

Do zmawiania modlitwy każdego dnia wzywa muezzin z minaretu. Są różne rodzaje modlitw: Al-Faitha, salat al-dżuma, Salat al-Idajn. Najważniejsze święta to: Id al-Adha (Święto Ofiar), Id al-Fitr (zakończenie postu).

Religia ta ma charakter prawny, to znaczy reguluje prawo. Największymi przewinieniami według Koranu są: odstępstwo od wiary (karane śmiercią), morderstwo, oszczerstwo, nieczczenie Allaha. Szczególnie ważne jest odbycie w ciągu życia co najmniej jednej pielgrzymki do miejsca świętego – Mekki. Innymi miejscami bardzo ważnymi dla muzułmanów są: Medyka, Jerozolima, Kairwa. Miejscami modlitw są zaś meczety. Osobie, która przerwie innej osobie rozmowę z Allahem, grozi wielkie niebezpieczeństwo, bowiem modlitwa wiernego zostaje unieważniona, a za to muzułmanin może zabić (zezwala na to prawo).

W islamie obowiązują także zasady Hammurabiego – odpłata za krzywdę tą samą krzywdą (prawo talionu). Bardzo popularnym terminem związanym z islamem jest dżihad (tak zwana święta wojna) – walka w imię Allaha (niejednokrotnie wykorzystywana przez fanatyków religijnych). Wśród owych fanatyków znajdowali się również asasyni – grupa, a właściwie sekta, która pod wpływem narkotyków dokonywała różnego rodzaju mordów politycznych.

Podobne wypracowania do Religia: islam - zasady, cechy, geneza. Opis głównych prawd wiary islamu