Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia: islam - zasady, cechy, geneza. Opis głównych prawd wiary islamu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Islam” z języka arabskiego dokładnie oznacza „oddanie się Bogu”. Przyjąć islam jest bardzo łatwo – wystarczy wypowiedzieć formułę „Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego Prorokiem” (jest to tak zwana szahada – wyznanie wiary). Religia ta liczy sobie ponad 1,2 miliarda wyznawców zwanych muzułmanami. Najwięcej jest ich w Turcji, Nigerii, Czadzie, Sudanie, Jemenie, Kuwejcie, Pakistanie, Turkmenistanie, Albanii, Kosowie, Bułgarii, Hercegowinie. Tak zwany „czarny islam” (wyznawcy są w głównej mierze czarnoskórzy) rozprzestrzenił się w Mali, Nigerii, Senegalu, Gwinei, Somalii. Znakiem rozpoznawczym (symbolem) muzułmańskiej wiary jest księżyc oraz gwiazda pięcioramienna.

Twórcą islamu był Mahomet (właściwie Muhammad ibn Abdallah ibn al-Muttalib) uznawany przez wiernych za najważniejszego proroka – wysłannika samego Allaha. Był on wielokrotnie prześladowany i piętnowany, kiedy rozpoczął swoją działalność. Niemniej jednak jego nauki szybko znalazły wielu zwolenników. Mahomet głosił swoje nauki publicznie. Już za swojego życia stał się legendą. Dowodził armiami, podbijał miasta, w 630 r. dowodził wyprawą przeciwko Mekce. Miasto poddało się bez walki. Religia zdominowała...

Podobne wypracowania