Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia: katolicyzm - charakterystyka, doktryna, założenia. Opis głównych zasad katolicyzmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Katolicyzm odnosi się przede wszystkim do Kościoła rzymskiego. Z greckiego „katolikos” oznacza „powszechny”, „wspólny”. Kościoły w obrębie tej wiary dzielimy na historycznie związane z Rzymem oraz unickie. Dużą uwagę zwraca się tu na postać świętego Piotra – najważniejszego z apostołów Jezusa Chrystusa. Znakiem rozpoznawczym katolicyzmu jest krzyż łaciński.

Teologiczna doktryna wiary powstała w oparciu o założenia siedmiu soborów ekumenicznych. Najważniejszymi dla tej religii soborami były: Sobór Nicejski (325 r), Konstantynopolitański (381), Efeski (431) Nicejski (787), laterańskie, Trydencki (1545-1563) oraz watykańskie.

Najważniejszym spośród rytuałów religijnych jest Ofiara eucharystyczna, nazywana mszą świętą. Składa się ona z liturgii słowa oraz z liturgii eucharystycznej. Liturgia słowa posiada swoje części: czytanie I i II – najczęściej są to fragmenty Nowego Testamentu. Potem odbywa się czytanie Ewangelii, jednej z czterech (autorstwa Mateusza, Marka, Łukasza lub Jana). Następnie następuje komentarz do Ewangelii, czyli kapłańska homilia. Po usłyszeniu Słowa Bożego ma miejsce obowiązkowe wyznanie wiary, czyli Credo konstantynopolitańskie. Potem rozpoczyna się część liturgii...

Podobne wypracowania