Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia: prawosławie - charakterystyka, doktryna, historia. Opis głównych zasad prawosławia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawosławie to nic innego jako chrześcijaństwo charakterystyczne dla wschodniej części dawnego Cesarstwa Rzymskiego. Wiara ta czerpie z antycznego chrześcijaństwa, z dziejów apostolskich. „Prawosławie” to „właściwy sąd”, „prawowierność”. Znakiem rozpoznawczym tejże religii jest charakterystyczny krzyż prawosławny z trzema poprzeczkami oraz ikona. Każda z poprzeczek krzyża oznacza coś innego.

Pierwsza jest dla tabliczki INRI, którą Piłat nakazał przybić nad głową umierającego Jezusa Chrystusa. Środkowa jest przeznaczona dla ramion Syna Bożego. Ukośna oznacza przybite nogi ukrzyżowanego. Ikony z kolei to prawosławne obrazy, które powszechnie uważa się za święte. Służą one przybliżaniu się wiernego do sacrum. Pozwalają na lepszy, bardziej bezpośredni i indywidualny kontakt z Bogiem.

W 726 roku cesarz Leon III uznał, że oddawanie czci ikonom jest przejawem bałwochwalstwa. To wywołało spór ikonoklastyczny, zakończony na Soborze Nicejskim w roku 787. Prawosławie wyrosło na gruncie pogłębiającej się schizmy między Wschodem a Zachodem. Wiara ta była związana z Cesarstwem Bizantyjskim.

Podstawą wiary prawosławnej jest kontynuacja tradycji wykreowanych przez kościół pierwotny. Bazą religii jest Pismo...

Podobne wypracowania