Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System filozoficzny i religia: taoizm - założenia, charakterystyka. Ogólny opis taoizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Podstawy taoizmu zaczęły formować się już w czasach Konfucjusza i powstawania konfucjanizmu. Taoizm to system filozoficzno-religijny, znacznie różniący się od tego zaproponowanego przez Mistrza Konga. W ogóle nie dotyka spraw takich jak polityka, chociaż stanowi wyraz sołecznego niezadowolenia wobec czasów, w których przyszło żyć Yangowi Zhu – twórcy taoizmu (napady rabunkowe na miejscową ludność, grabieże, brak zainteresowania ze strony władców Chin sytuacją społeczeństwa i ubogich warstw społecznych). Rozkwit tegoż systemu przypada na V-IV w. p.n.e. Najważniejszymi przedstawicielami tejże teorii byli skupieni wokół „akademii filozoficznej” Song Xin, Tian Pian, Yin Wen, Song Qian i Huan Yuan. Taoizm dzielimy na dwie części: taoizm filozoficzny i taoizm religijny.

Taoizm filozoficzny, podobnie jak konfucjanizm, odnosi się do terminu „dao”, czyli drogi, ładu. Dao istnieje samo z siebie i na sam koniec wszystko do niego powróci. To pewnego rodzaju byt – nieskończony, trwały, niewyczerpalny, niepoznawalny i jednocześnie abstrakcyjny. Aby stać się człowiekiem doskonałym (zhenren), należy powrócić do pierwotności i kierować się zasadą wuwei (niedziałania). O taoizmie filozoficznym...

Podobne wypracowania