Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Buddyzm w Polsce - historia, organizacje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Buddyzm w Polsce pojawił się (tak zresztą jak inne religie) tuż po przełomowym roku 1989, a liczbę buddystów szacuje się mniej więcej na nieco ponad pięć tysięcy. Na terytorium naszego kraju działa tak zwana Polska Unia Buddyjska, w skład której wchodzą takie grupy jak: Szkoła Vipassana, Przyjaciele Zachodniej Wspólnoty Buddyjskiej czy Związek Buddystów Zen „Bodhidharma”. 

Największym zainteresowaniem cieszyły się nauki Philipa Kapleau – dość ekscentrycznego mistrza buddyjskiego rozprawiającego na temat znaczenia życia i śmierci. Był świadkiem procesu w Norymberdze. Postanowił poświęcić się medytacji i zgłębianiu tajemnic wiedzy i rozumu. Z pochodzenia był Amerykaninem (żył w latach 1912–2004). Według tradycji buddyjskiej został wyświęcony na kapłana. Podróżował po świecie. W różnych krajach zakładał swoje szkoły, które łączyły cechy charakterystyczne dla nauki Soto oraz rinzai. Do tej pory placówka, jaką założył w Polsce jest jedną z najpopularniejszych wśród Polaków przechodzących na buddyzm. W naszym kraju ukazały się cztery jego książki. Były to między innymi: „Trzy filary Zen”, „Zen: Świt na zachodzie”. Wśród buddystów budził...

Podobne wypracowania