Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Buddyzm - buddyzm zen. Medytacja, definicja, zasady zen. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Słowo „zen” oznacza z tłumaczenia w sanskrycie „dhjana”, czyli – medytacja. Termin ten związany jest z buddyzmem zen. Ten rodzaj buddyzmu propagowany był przez szkołę chan (dhjana). Twierdzi się, że to sam Budda jest autorem tego rodzaju religii. Przekazywał on ją ustnie swojemu uczniowi – Mahakaśjapie. W Chinach nauka ta pojawiła się w wieku VI, a rozpowszechnił ją Bodhidharma. W VII wieku szkoła chan liczyła około pięciuset wyznawców.

Właśnie wtedy doszło do poważnego wewnętrznego rozłamu. W wyniku podziału powstały dwie części: północna i południowa. Południową grupę prowadził Huineng, północną zaś Shenxiu, jednak dominację z początku zyskała część południowa. Podstawowymi założeniami tejże szkoły było między innymi twierdzenie, że intelektem możemy poznać swoje życie jedynie powierzchownie. Dzięki rozumowi nie dotrzemy do istoty życia, a jedynie do najbardziej pobieżnych jego aspektów. Książki nam tutaj nie pomogą.

Szkoła chan postulowała swobodę myśli i rozmyślania. Nie wolno było skupiać się na „książkowej mądrości”. Człowiek, który rozmyśla swobodnie, może osiągnąć o wiele więcej, dowiedzieć się wszystkiego o swoim życiu, życiu w ogóle i o samym sobie – twierdziła....

Podobne wypracowania