Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Judaizm a chrześcijaństwo - porównanie (podobieństwa i różnice)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Judaizm i chrześcijaństwo mają ze sobą wiele wspólnego. Obie religie zakładają, że istnieje jeden jedyny Bóg, który stworzył świat dla człowieka. Obie są więc monoteistyczne. Mają wielu wyznawców na całym świecie. Chrześcijaństwo ukształtowało się ponad dwa tysiące lat temu, judaizm natomiast powstawał już w drugim tysiącleciu p.n.e – jest więc znacznie starszy.

Obie religie posiadają teksty święte. Stary Testament jest tekstem wspólnym zarówno dla judaizmu, jak i chrześcijaństwa, jednak Żydzi nie uznają Nowego Testamentu. Jest im znana postać Jezusa Chrystusa, aczkolwiek nie uważają go za Zbawiciela czy Mesjasza, a jedynie za kolejnego proroka głoszącego prawdę o jego nadejściu. Tym samym Żydzi wciąż czekają na swojego Zbawiciela. Kult Jezusa jako postaci świętej w chrześcijaństwie, uważane jest przez wyznawców judaizmu za przykład karygodnego bałwochwalstwa niezgodnego z Torą. Podstawą wiary judaistycznej jest Tora (Pięcioksiąg Mojżeszowy).

Różne są symbole obu religii. W chrześcijaństwie jest nim krzyż. W pierwszych wiekach chrześcijanie oznaczali się symbolem ryby. Głównymi symbolami judaizmu są między innymi Gwiazda Dawida, Menora. Wyznawców judaizmu rozpoznać można po mezuzie...

Podobne wypracowania