Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Judaizm a chrześcijaństwo - porównanie (podobieństwa i różnice)

Judaizm i chrześcijaństwo mają ze sobą wiele wspólnego. Obie religie zakładają, że istnieje jeden jedyny Bóg, który stworzył świat dla człowieka. Obie są więc monoteistyczne. Mają wielu wyznawców na całym świecie. Chrześcijaństwo ukształtowało się ponad dwa tysiące lat temu, judaizm natomiast powstawał już w drugim tysiącleciu p.n.e – jest więc znacznie starszy.

Obie religie posiadają teksty święte. Stary Testament jest tekstem wspólnym zarówno dla judaizmu, jak i chrześcijaństwa, jednak Żydzi nie uznają Nowego Testamentu. Jest im znana postać Jezusa Chrystusa, aczkolwiek nie uważają go za Zbawiciela czy Mesjasza, a jedynie za kolejnego proroka głoszącego prawdę o jego nadejściu. Tym samym Żydzi wciąż czekają na swojego Zbawiciela. Kult Jezusa jako postaci świętej w chrześcijaństwie, uważane jest przez wyznawców judaizmu za przykład karygodnego bałwochwalstwa niezgodnego z Torą. Podstawą wiary judaistycznej jest Tora (Pięcioksiąg Mojżeszowy).

Różne są symbole obu religii. W chrześcijaństwie jest nim krzyż. W pierwszych wiekach chrześcijanie oznaczali się symbolem ryby. Głównymi symbolami judaizmu są między innymi Gwiazda Dawida, Menora. Wyznawców judaizmu rozpoznać można po mezuzie czy jarmułce. 

Chrześcijaństwo zakłada, że Bóg jest jeden, ale w trzech osobach. Występuje pod postacią Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego. Judaizm wychodzi z prostego założenia, że bóg jest jeden pod jedyną postacią. Oprócz tego, że stworzył świat, cały czas stoi na jego straży i czuwa nad jego losem.

Odpowiednikiem chrześcijańskiego kościoła jest żydowska synagoga. Różnią się one wystrojem wnętrza, a także samą architekturą. Synagogi budowane są na zasadach starotestamentowych. Niekiedy trudno je odróżnić od innych, zwykłych budynków mieszkalnych, gdyż nie wyróżniają się zbytnio. Z zewnątrz mają raczej surowy wygląd, jedynie większe z nich posiadają niewielkie kopuły. Kościół natomiast widoczny jest zwykle z daleka. Na szczycie dachu stoi zazwyczaj krzyż – symbol chrześcijaństwa. Charakterystyczne są także wielkie, witrażowe okna w stylu gotyckim. Chrześcijaństwo od judaizmu różni się również stanem kapłańskim. W chrześcijaństwie istnieją księża, w judaizmie natomiast duchowi opiekunowie i administratorzy gmin żydowskich – rabini.

Najwięcej różnic pomiędzy obiema wiarami wynika z interpretowania Pisma Świętego. Żydzi w wielu przypadkach Słowo Boże interpretują dosłownie (zakaz spożywania mięsa niektórych zwierząt), podczas gdy w chrześcijaństwie dominuje interpretacja czysto metaforyczna. W jednym obie religie zgadzają się zupełnie – należy być dobrym człowiekiem. W judaizmie istnieje tak zwana zasada retrybucji, według której to Bóg karze śmiertelnika za jego grzechy, a za dobre postępowanie nagradza go. Według chrześcijan Bóg jest miłosierny i wybacza.

Bóg w obu tych religiach jest względnie różna (zaczynając od przedstawiania go w jednej lub trzech osobach boskich). Wyznawcy judaizmu wierzą w starotestamentowego Boga, a ten był przedstawiony przede wszystkim jako srogi i nielitościwy, choć dobry dla ludzi szlachetnych. O miłosierdziu Boga głosił Jezus Chrystus. Najważniejszym przykazaniem dla obu religii jest miłowanie bliźniego jak siebie samego. Są to religie pokoju, chociaż judaizm jest o wiele bardziej ortodoksyjny od chrześcijaństwa. Żydzi mają wiele zakazów i nakazów pochodzących wprost z Tory (dotyczy to nawet koszerności, czyli właściwości jedzenia, ubrania czy w ogóle stylu życia). Chrześcijaństwo nie determinuje codziennego życia człowieka, jak robi to judaizm – w szczególności w odłamach tych najbardziej ortodoksyjnych (w skrajnych przypadkach wymaga się dwóch kuchni, w których osobno przygotowywane są potrawy mięsne i osobno mleczne). Pomimo wielu różnic są to jednak religie głoszące potrzebę dobra.

Podobne wypracowania do Judaizm a chrześcijaństwo - porównanie (podobieństwa i różnice)