Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy islam jest religią pokoju? Uzasadnij. Islam jako religia pokoju?

Zdecydowanie islam jest jedną najbardziej kontrowersyjnych religii monoteistycznych na świecie. Przede wszystkim wymaga ona bezwzględnego posłuszeństwa wobec jedynego Boga – Allaha. W gruncie rzeczy to właśnie ten nakaz, interpretowany bardzo różnorodnie, przyczynił się do negatywnego postrzegania islamu, ponieważ w imię Allaha dokonano wielu zamachów terrorystycznych. O samym islamie nie mówiło się zbyt wiele, dopóki nie doszło do wstrząsającego ataku na wieże Word Trade Center w Nowym Jorku na Manhattanie. Organizatorem ataku był prawdopodobnie Osama Bin Laden, przywódca organizacji terrorystycznej o nazwie Al-Kaida, muzułmanin.

Islam tak naprawdę czci człowieka, a życie same w sobie uważa za świętość (przynajmniej jeżeli chodzi o doktrynę teologiczną). Pomimo to w imieniu Boga zabija się innych ludzi (szczególnie nie-muzułmanów, których nazywa się „niewiernymi”). W islamie brak czegoś takiego, jak tolerancja religijna. Jest albo wiara w Allaha, albo żadna inna, a wszystko ma swoje źródło w Koranie – jednym z najbardziej kontrowersyjnych tekstów objawionych. Kobiety nie-muzułmanki są praktycznie pozbawione praw w małżeństwie z muzułmaninem. 

Muzułmanie czerpią przepisy prawne z szariatu oraz Koranu, bo sfera religijna nie jest oddzielona od sfery państwowej i świeckiej. Za podstawę uważa się więc księgę, która nie propaguje równości (przynajmniej między kobietą a mężczyzną). Wydaje mi się, że nie można nazwać religią pokoju religii, w której napisane jest, że kobieta jest gorsza od mężczyzny i na dodatek do posłuszeństwa może być zmuszona przemocą lub gwałtem. Zagwarantowane ma o wiele mniej praw niż każdy muzułmański mężczyzna. Zła sytuacja kobiety w islamie (niemożność uzyskiwania wysokich stanowisk w polityce czy nauce) z pewnością przyczynia się do negatywnego postrzegania tejże religii przez współczesnych.

Jak już podkreślałam, islam to religia bezwzględnego oddania się Bogu. Tak głosił Mahomet. Co ważne, sam prorok rozszerzał wiarę w Allaha siłą. Był nie tylko przywódcą, ale i właścicielem osobistej armii, która podbijała inne kraje. Tam głoszono prawdy przez niego objawione. Szerzono więc religię przy pomocy podbojów, przemocą. 

Niemniej jednak można o niej powiedzieć dużo dobrego. Mahomet mówił o potrzebie bycia dobrym człowiekiem, kochania bliźniego, wybaczania i czynienia dobra. Uważał ludzkość za najpiękniejsze dzieło Stwórcy. Nakazywał życie w zgodzie z innymi. Największym problemem, z jakim boryka się islam, to interpretacja przepisów Koranu. W niektórych przypadkach nie udało się nie uniknąć nieścisłości i wybrane fragmenty świętej księgi są rozumiane zupełnie inaczej niż powinny (na przykład kwestia obrony wiary). Ponadto treść Koranu niejednokrotnie jest sprzeczna z treścią szariatu, co również może wprowadzać nieporządek.

Co warto podkreślić, jednym z filarów wiary muzułmańskiej jest tak zwana „święta wojna”, czyli „dżihad”. Jest to sposób na propagowanie islamu wśród niewiernych także drogą pokojową, ale przede wszystkim przez walkę zbrojną. Muzułmanie upoważnieni są więc do zabijania w imię religii, do narzucania innym własnej kultury. Sami wyznawcy islamu traktują ten obowiązek jako najważniejszy aspekt życia. Wśród muzułmanów są ekstremiści, którzy zrobią wszystko, aby wypełnić ten obowiązek. Stąd tyle zamachów terrorystycznych. 

Myślę, że islam jest jeszcze za mało znany i zbyt różniący się od chrześcijaństwa czy judaizmu, aby można go było zaakceptować jako religię pokoju. Jak każda religia, niesie za sobą przesłanie o potrzebie dobroci drugiego człowieka, jednak trzeba zauważyć, że to sami wyznawcy pracują na tak negatywną opinię o własnej wierze.

Podobne wypracowania do Czy islam jest religią pokoju? Uzasadnij. Islam jako religia pokoju?