Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Buddyzm a chrześcijaństwo - porównanie (różnice i podobieństwa)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bardzo ciężko porównywać tak odrębne od siebie religie, jakimi są buddyzm i chrześcijaństwo, bo pozornie nie łączy je zbyt wiele. Różnice znajdziemy w wielu aspektach (szczególnie obrzędowych), natomiast – co może zaskakiwać – część twierdzeń oraz elementy obu doktryn są podobne w swoim brzmieniu.

Buddyzm pomija kwestie boskości, świata nadprzyrodzonego i duchów, zaś chrześcijaństwo bardzo silnie akcentuje ów aspekt metafizyczny, który stanowi solidną podbudową (i centrum) całej doktryny. Osią centralną chrześcijaństwa jest bowiem wiara w Boga, który zesłał na ziemię swojego syna – Jezusa Chrystusa. Ten, przez Swoją śmierć na krzyżu, zbawił ludzkość i zmartwychwstał, pokonując w ten sposób śmierć. Doktryna buddyzmu oparta jest natomiast na przemyśleniach Buddy („Oświeconego”, „Przebudzonego”) dotyczących prawdy o cierpieniu oraz naturze każdego człowieka. Chrześcijaństwo ustanowiło siedem sakramentów świętych: 1. Chrzest, 2. Bierzmowanie, 3. Eucharystię, 4. Pokutę, 5. Namaszczenie chorych, 6. Kapłaństwo, 7. Małżeństwo. Czegoś podobnego nie ma w buddyzmie. Jedynym świętym nakazem jest tutaj medytacja i samodoskonalenie.

Chrześcijaństwo jest generalnie bardziej sformalizowane...

Podobne wypracowania