Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Franciszek z Asyżu - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodził się jako Jan Bernardone w Asyżu w 1182 roku. Jego ojciec Piotr był zamożnym kupcem, matka nazywała się Joanna Pica. Gdy Piotr powrócił z Francji, do imienia syna Jan dodał imię Franciszek (Francuzik).

Jako młodzieniec Franciszek charakteryzował się wrażliwością – lubił poezję oraz muzykę. Ubierał się dosyć ekstrawagancko. W tym czasie jego życie było beztroskie i szczęśliwe. Gdy doszło do zbrojnego konfliktu między Asyżem a Perugią, Franciszek wziął udział w walkach i dostał się do niewoli. Podczas niemal rocznego pobytu w więzieniu jego zdrowie uległo znacznemu pogorszeniu. 

Po powrocie do domu ciężko zachorował i wtedy właśnie podjął decyzję o zmianie swego życia. Jednak zamiar okazał się nietrwały. Gdy w roku 1205 otrzymał ostrogi rycerskie, udał się na wojnę, którą prowadził Fryderyk II z papieżem. W miejscowości Spoleto miał sen, w którym usłyszał wzywający go głos Boga. 

Powrócił do Asyżu, gdzie rozpoczął modlitwy, umartwianie oraz posługę wśród ubogich. Któregoś dnia przebywając w kościele św. Damazego, usłyszał głos Boga wypowiadający te słowa: „Franciszku, napraw mój Kościół”. Ponieważ wezwanie to zrozumiał dosłownie, rozpoczął odbudowę zniszczonej świątyni....

Podobne wypracowania