Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Islam a chrześcijaństwo - porównanie (różnice i podobieństwa)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Chrześcijaństwo i islam to dwie religie powstałe na gruncie zupełnie odmiennych kultur, w zupełnie innych warunkach, czasach, miejscach. Pobieżnie patrząc na nie obie, można stwierdzić, że nic je nie łączy, gdyż obie różnią się między sobą zdecydowanie – szczególnie w doktrynie, wizji Boga, a przede wszystkim rozumieniu relacji Bóg-człowiek. Niemniej jednak znajdą się także istotne podobieństwa między tymi religiami, zaczynając od najistotniejszego faktu – obie są religiami monoteistycznymi. Wyznawcy islamu i chrześcijaństwa modlą się do Boga/Allaha, którego uważają za jedynego i najwyższego Stworzyciela świata.

Chrześcijaństwo bierze swój początek w Judei, rzymskiej prowincji, natomiast islam w odległych krajach arabskich. Obie religie posiadają centralne postaci, które ich wyznawcy czczą. W chrześcijaństwie jest to Jezus Chrystus, w islamie – Mahomet. Warto zaznaczyć, że Mahomet był także postacią historyczną i udowodnienie jego istnienia jest o wiele łatwiejsze do zweryfikowania niż to, czy Jezus Chrystus był postacią prawdziwą, na co wskazują jedynie poszlaki i słowa zapisane w Nowym Testamencie. Poza tym o życiu islamskiego proroka wiemy znacznie więcej. Szybko stracił rodziców. Do dwudziestego szóstego...

Podobne wypracowania