Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Budda - kim był Budda? Życiorys, zasługi i nauka Buddy. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Budda, właściwie Siddhartha z warny kszatrijów lub Gautama, lub Tathagata, lub Śakjamuni z rodu Śakjów – zwany także Oświeconym albo Przebudzonym – był założycielem religii uniwersalistycznej, jaką jest buddyzm. Nie jest pewna dokładna data jego narodzin. Wiadomo, że umarł w wieku osiemdziesięciu lat. Żył na przełomie VI i V w. p.n.e. Urodził się jako syn króla – władcy plemienia Śakjów – Śuddhodana oraz jego małżonki, królowej Mai. Legenda głosi, że urodzony został w świętym gaju w Lumbini (później to miejsce uznano za święte).

Od dziecka otoczony był luksusem, zbytkiem. Nie dano mu zaznać żadnej przykrości – z tego też względu nie znał smaku cierpienia. W wieku szesnastu lat ożenił się. Urodził mu się syn – Rahul. Dziesięć lat później Budda zrozumiał, że owo życie, które wiedzie, nie należy tak naprawdę do niego. Chciał poznać świat. Według legend, do refleksji zmusiło go spotkanie czterech mężczyzn: starca, chorego, zmarłego i ascety. Postanowił więc Budda wyruszyć w świat, aby dowiedzieć się, czym jest cierpienie i jaka jest prawda o nim.

Przez sześć następnych lata próbował wielu rzeczy. Szukał mędrców, którzy opowiedzieliby mu świecie. Umartwiał...

Podobne wypracowania