Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Islam - kobiety w islamie - opracowanie

Współczesny świat oferuje kobiecie wiele – przede wszystkim niezależność i wolność. Również i to powinna gwarantować religia. Tak jednak do końca nie jest – szczególnie w wyznaniu takim jak islam. Muzułmanie z reguły nie widzą potrzeby rozdzielania religii od życia świeckiego. Warto zaznaczyć, że według tradycji kobiety są równe mężczyźnie, ale to według religii, która determinuje życie muzułmanina, kobieta jest czymś gorszym niż mężczyzna.

Wszystkie zasady, prawa i obowiązki kobiet zawarte są i w Koranie – świętej ksiedze muzułmanów i w szariacie (korzystają z niego radykalne odłamy szyickie). Obecna sytuacja kobiet w islamskim świecie nie jest tragiczna, ale też niezbyt godna pozazdroszczenia. Mają one zdecydowanie mniej praw niż mężczyźni, często też są dyskryminowane. Niemniej jednak są takie kraje, w których kobieta jest niemal równa mężczyźnie (Turcja).

W Koranie znajdziemy wiele dokładnych przepisów i zasad, jak mężczyzna powinien traktować płeć piękną. Przede wszystkim jest to płeć słabsza, gorsza (z natury), podrzędna. Kobieta sama nie jest w stanie zapewnić sobie niezależności, dlatego powinna słuchać swojego męża i nie sprzeciwiać się mu. Dodatkowo, jeżeli żona jest kapryśna, mąż może zmusić ją do posłuszeństwa biciem. Jest to niezwykle kontrowersyjna zasada, bo dopuszcza przemoc domową, jednak w wielu krajach stosowana. Kobiety mają mniej praw, bicie jest w niektórych kulturach muzułmańskich codziennością (Sudan, Liban). Trudno zmieniać takie nastawienie.

Chociaż nie ma podobnego przepisu w Koranie, kobiety zwykle chodzą ubrane w szatach zakrywających każdą część ich ciała, łącznie z twarzą. Jest to związane z faktem, że kobieta to płeć będąca źródłem grzechu, zmysłowa, dlatego, aby ją poskromić, powinna ubierać się skromnie, a nawet nie patrzeć w oczy przypadkowym przechodniom płci męskiej. W kulturze muzułmańskiej mężczyźni mają zagwarantowane prawo poligamii oraz posiadania prywatnych niewolnic. To już dobitnie świadczy o niepewnej i nieugruntowanej pozycji kobiety w islamie.

Jeszcze bardziej ostre przepisy i normy o charakterze prawnym znajdziemy w szariacie. Według niego, kobieta powinna zadowolić się sytuacją społeczną, w jakiej się znajduje – jako matka i żona. Natomiast nie może ona zajmować ważniejszych stanowisk w państwie. Bierze się to z przekonania, że kobiety nie mogą rozkazywać mężczyznom. Również i samo prawo w żadnym wypadku nie stoi po stronie kobiety, a w szczególnie kobiety nie-muzułmanki związanej z muzułmaninem. Dzieci powinny być wychowywane przez matkę, jednak przy rozwodzie zostają one pod opieką ojca. Jeżeli kobieta jest chrześcijanką, mąż może zakazywać jej praktykowania własnej religii – na przykład chodzenia do kościoła.

Islam jest zespołem rygorystycznych norm, które nieczęsto biorą pod uwagę realną sytuację każdej kobiety. Traktowana jest ona jako narzędzie, jednak nie można powiedzieć, że płeć piękna nie ma w ogóle praw. Na przykład we współczesnej Turcji zezwala się kobiecie na niezależność. Szczególnie okrutne w stosowaniu prawa w życiu są muzułmanie afrykańscy. Tam kobieta nie ma absolutnie żadnych praw – jest towarem, który można kupić lub sprzedać. Często poddawana jest także bolesnym zabiegom obrzezania.  

Koran i szariat na piedestał wynoszą człowieka-mężczyznę, nie kobietę. Już sam fakt, że ma ona zagwarantowane co najmniej połowę mniej praw niż mężczyzna, świadczy o tej kulturze negatywnie. Sytuację kobiet w państwach muzułmańskich można porównać do tych ze średniowiecza – panuje kult męskości i niedostrzeganie siły kobiet pozbawionych w niektórych krajach nawet prawa wyborczego.

Podobne wypracowania do Islam - kobiety w islamie - opracowanie