Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sekty - rodzaje, zagrożenia, cechy. Sekty religijne na świecie - przykłady i opis

Na świecie istnieje wiele sekt religijnych, które próbują wypełnić rzekome luki w religiach własnymi ideami. Są to grupy niebezpieczne, wykorzystujące technikę tzw. prania mózgu do werbowania kolejnych wyznawców, często samotnych i zagubionych – z jednej strony – z drugiej – zamożnych. Niejednokrotnie stoją za sektami bowiem wielkie pieniądze, na rozwój sekt potrzebne są dotacje ich członków. Można tu wspomnieć na przykład o Kościele Scjentologicznym, niezwykle popularnym wśród gwiazd Hollywood.

Za jedną z największych i jednocześnie najniebezpieczniejszych sekt na świecie uważa się tak zwaną „Rodzinę” czy „Rodzinę Miłości”. Jej założycielem był Amerykanin – David Berg. Zgromadzenie te należy do jednej z licznych grup apokaliptycznych. Jej członkowie/wyznawcy prognozują prędkie nadejście zapowiadanego w Biblii końca świata. Podobnie jak w innych tego typu zrzeszeniach, na czele Rodziny stoi guru, któremu należy oddawać cześć i bezwzględnie go słuchać. W Rodzinie na porządku dziennym są związki kazirodcze, a członkowie wielokrotnie, aby zasłużyć na przychylność guru, zmuszani są do prostytucji. Jest to również sposób na werbowanie nowych wyznawców. Sekta stoi za wieloma porwaniami dzieci, które wysyła zagranicę i urządza im pranie mózgu. Obecnie Rodzina miłości liczy sobie ponad kilka milionów wyznawców na całym świecie. Grupa działa również w Polsce.

Prężnie rozwijającą się sektą jest także „Kościół Zjednoczenia”. Założycielem oraz twórcą całej doktryny pseudofilozoficznej tej grupy jest Koreańczyk – Sun Myung Moon. W wieku szesnastu lat miał objawić się mu Chrystus. Wraz ze swoją małżonką – Hak-Ja-Han – stali się oni Prawdziwymi Rodzicami. Sekta wiązana jest z przemytem narkotyków i oskarżana o handel bronią. Grupa działa pod wieloma nazwami, np: „Towarzystwo dla Zjednoczenia Światowego Chrześcijaństwa”. Najważniejsze w obrębie Kościoła Zjednoczenia, podobnie jak w większości sekt, jest bezwzględne posłuszeństwo wobec słów guru. To on decyduje o całym życiu wyznawcy – aranżuje nawet małżeństwa z innymi wyznawcami, tak, aby związać na zawsze człowieka z sektą. W Polsce grupa pojawiła się już w latach 70., a na świecie liczy sobie kilka milionów członków.

Ostatnimi czasami niezwykle popularny stał się także „Kościół Scjentologiczny”. Najsłynniejszym jego członkiem jest hollywoodzka gwiazda filmowa – Tom Cruise – i z pewnością jego osoba przyczyniła się do znacznej popularyzacji sekty. Założycielem grupy był Ron L. Hubbard; co ciekawe – pisarz książek science fiction. Jego teorie opierają się na dwóch elementach: dianetyce i scjentologii. Z początku było to zgrupowanie o bardziej świeckim charakterze. Z czasem zaczęło zyskiwać na popularności, dzięki książce samego założyciela dianetyki – „Współczesna nauka o zdrowiu umysłowym” – wydanej w roku 1950. Sama sekta uważa siebie za kościół, jednak postrzegana jest jako swego rodzaju grupa psychoterapeutyczna bazująca na praniu mózgu.

Zdecydowanie jedną z najsłynniejszych sekt na świecie jest grupa Hare Kryszna. Nazwa wzięła się od tego, że jej wyznawcy wyśpiewują słowa „Hare kryszna”. Aby stać się członkiem tejże grupy, trzeba wyzbyć się wszystkich swoich kontaktów – z rodziną i przyjaciółmi – a także odmówić życia wśród dóbr materialnych. Sekta posługuje się wieloma metodami prania mózgu. Bazuje na pozyskiwaniu przede wszystkim młodych, naiwnych członków i – można powiedzieć – „przeprogramowuje” ich na swoją modłę. Wymaga się od nich bezwzględnego posłuszeństwa wobec guru. W Polsce grupa działa pod nazwą „Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny” (International Society of Krishna Counsciousness, czyli ISKCON). Na całym świecie liczy sobie kilka milionów wyznawców. Jej członkowie chodzą z ogolonymi głowami, ubrani w wielokolorowe, często pomarańczowe, stroje.

Podobne wypracowania do Sekty - rodzaje, zagrożenia, cechy. Sekty religijne na świecie - przykłady i opis