Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święta prawosławne. Prawosławie - opis i charakterystyka najważniejszych świąt

W prawosławiu, jak i w każdej innej religii, znajdziemy szereg dni świątecznych. Prawosławie posługuje się juliańskim kalendarzem liturgicznym prawosławia można wyróżnić wiele wydarzeń religijnych, z których na uwagę zasługuje przede wszystkim dwanaście świąt. Są to: Uroczystość Narodzenia Pańskiego (popularnie zwane Bożym Narodzeniem) – przypadająca na 25 grudnia każdego roku (podobnie jak w chrześcijaństwie), Chrzest Jezusa Chrystusa, Druga Niedziela Męki Pańskiej (Niedziela Palmowa lub „Kwietna”), Zmartwychwstanie Chrystusowe (Pascha Chrystusowa, w skrócie Pascha), Wielki Tydzień (związany z Wielkanocą), Zwiastowanie Bogurodzicy, Święto Wniebowstąpienia Pańskiego, Pięćdziesiątnica (czyli Dzień Zesłania Ducha Świętego), Przemienienie Pańskie, Narodzenie Najświętszej Bogurodzicy (jedno z najważniejszych świąt w prawosławiu) oraz Podwyższenie Krzyża Pańskiego (z okazji odnalezienia fragmentów krzyża jezusowego. 

Uroczystość Narodzenia Pańskiego obchodzone jest według kalendarza gregoriańskiego 7 stycznia każdego roku. Przygotowaniem na nadejście Jezusa Chrystusa jest trzytygodniowy adwent. Uroczystość Narodzenia Pańskiego poprzedza Wigilia, podczas której prawosławni zobowiązani są do przestrzegania ścisłego postu. Są to zwykle dni wolne od pracy. Popołudnie zaczyna się od mszy zwanej wieczernią, a w nocy odprawiana jest jutrznia, której najbardziej charakterystyczną kolędą jest „Chrystus się rodzi. Witajcie”. Potrawy, jakie goszczą wtedy na stole to: kutia, chleb, czosnek, sól, miód, placki oraz inne nie zawierające mięsa.

Kolejnym świętem jest Niedziela Palmowa. Wierni przybywają do cerkwi z wystrojonymi gałązkami wierzbowymi. Jest to symbol radości z powodu wjazdu Jezusa Chrystusa na osiołku do Jerozolimy. Co roku trzeba przynieść nową palemkę, a starą spalić (poświęconych nie można wyrzucać, ale powinno się je przez rok przechować w domu). Przez kolejny tydzień odprawiane są msze, w czasie których wierni rozpamiętują drogę krzyżową Jezusa Chrystusa. Odbywają się uroczyste procesje, śpiewy i odczytywanie fragmentów opisujących śmierć Jezusa na krzyżu.

Święto Zwiastowania Bogarodzicy obchodzone jest 7 kwietnia. Odbywa się wtedy podniosła uroczystość, podczas której czytane są specjalne teksty liturgiczne. Święto to nie jest ruchome. Kapłani odprawiają msze w specjalnie przygotowanych szatach. Kolejne święto – Zaśnięcie Bogarodzicy zwane także Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny. Przedmiotem rozważań wiernych jest wtedy przyjęcie do nieba matki Chrystusa. To święto ruchome. Poprzedzone jest całonocnym czuwaniem. Poświęca się również rolnicze plony. Odbywają się procesje dookoła cerkwi w rytmie bicia dzwonów. Wierni zostają poświęceni  wodą i pobłogosławieni przez kapłana. W trzy dni później odbywa się ceremonialny pogrzeb Matki Boskiej.       

Szczególnie podniosłe jest świętowanie Wielkanocy. Od rana odprawiane są rezurekcje, czyli procesje wraz z płaszczenicą (obraz ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa na tkaninie). Poniedziałek wielkanocny rozpoczyna się śniadaniem podczas którego nie wymagany jest nakaz postu. Obowiązkowo na stole znajdziemy paschę – tradycyjne, słodkie ciasto drożdżowe.   

Jednym z głównych świąt prawosławnych jest też święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Dzień ten rozpoczyna się ścisłym postem. Tematem rozważań wiernych jest śmierć i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Centralnym wydarzeniem tejże uroczystości jest podniesienie Krzyża Pańskiego. Od IV wieku święto obchodzone jest regularnie 27 września (wcześniej było ruchome).

Podobne wypracowania do Święta prawosławne. Prawosławie - opis i charakterystyka najważniejszych świąt