Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sekty religijne - Sekty w Polsce - nazwy, rodzaje, opis

W Polsce, jak w każdym innym kraju, funkcjonuje wiele rozmaitych ruchów religijnych oraz sekt. Najwięcej z nich w naszym kraju pojawiło się w latach 70., jeszcze za czasów PRL. Czasy transformacji państwa komunistycznego w państwo wolne sprzyjały powstawaniu nowych grup o charakterze religijnym. Same władze nie wyrażały żadnej chęci rejestrowania nowopowstałych „organizacji”. Większość sekt działających na terenie Polski ujawniła się dopiero po roku 1989, chociaż działały już od jakiegoś czasu.

Do jednej z najpopularniejszych w Polsce sekt należy „Rodzina”. Zyskuje ona sobie wyznawców tak zwanym „bombardowaniem miłością”. Członkowie grupy poszukują młodych ludzi – często zagubionych i samotnych – po czym zbliżają się do nich, poddając ich procesowi prania mózgu. Rodzina ma w Polsce swoje dwa ośrodki: w Karpaczu i Piasecznie. W naszym kraju została zarejestrowana pod nazwą Wspólnoty Niezależnych Zgromadzeń Misyjnych „Rodzina”. Sektę tę oskarża się o molestowanie i porywanie nieletnich, a nawet o stosunki kazirodcze. Pomimo tego, w Polsce nadal jest to grupa rozwijająca się bez większych przeszkód.

Równie popularną sektą jest tutaj, przeniesiony tu aż z Korei, „Kościół Zjednoczenia”. W Polsce występuje pod nazwą „Ruch pod Wezwaniem Ducha Świętego do Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego” i został zarejestrowany dopiero na początku lat 90., choć działał już w latach 70. To jedna z najlepiej zorganizowanych sekt działających na terenie naszego kraju. Posiada własną doktrynę, której nauczaniem zajmują się misjonarze i duchowni. Swoje własne ośrodki wyznawcy Kościoła Zjednoczenia mają między innymi w Krakowie i Izabelinie. Adresatami ich nauk są przede wszystkim młodzi ludzie. Znani są także pod inną nazwą „Akademickie Stowarzyszenie Urzeczywistniania Wartości Uniwersalnych” czy też „Federacja Kobiet na Rzecz Pokoju Światowego”. W Polsce Kościół Zjednoczenia posiada kilka tysięcy wyznawców.

W Polsce znani są także Świadkowie Jehowy, a mało kto wie, że jest to zwykła sekta religijna. Organizuje się ona w tak zwane zbory; został zarejestrowana w Polsce w roku 1984. W naszym kraju jest około 150 000 wyznawców Jehowy. Grupa ta rozpowszechnia swoją doktrynę poprzez wysyłanie członków do domów zwykłych ludzi i głoszenie słowa Bożego wśród nich Jest to religia zakazów. Głosi rychłe nadejście Jezusa Chrystusa oraz koniec świata. Wyznawcy Jehowy wierzą, że na końcu świata pozostaną jedynie oni – wierni, a reszta zginie. Wiara ta przyszła do Polski aż z Pensylwanii. Jej założycielem był Ch. T. Russell.

Kolejną popularną sektą religijną w Polsce jest „Hare Kryszna”, zarejestrowana w 1991 roku pod nazwą „Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny”, czyli International Society for Krishna Consciousness (ISKCON). W Polsce pierwsi zwolennicy grupy pojawili się około roku 1976. Tutaj sekta powstała jako kontrkultura dla kultury hippisowskiej i działała szczególnie w czasach zlotów hippisów w Częstochowie. Sektę zarejestrowano dopiero w roku 1988. Jej wyznawcy wychodzą na ulice większych miast i werbują młodych ludzi. Zajmują się także sprzedażą artykułów, książek czy kolportażem ulotek o ich religii. Ich głównym zadaniem jest pozyskiwanie funduszy na działalność organizacji.

Typowo polską sektą, bo powstałą na terenie Polski, jest tak zwane Niebo, czyli „Leczenie Duchem Bożym w Imieniu Jezusa Chrystusa przez Nakładanie Rąk”. Założycielem tej grupy jest Bogdan Kacmajor, który wierzy, że ma moce uzdrowicielskie. Członkowie Nieba nie mogą korzystać z usług służby zdrowia. Wymaga się od nich bezwzględnego posłuszeństwa i izolacji od otoczenia.

Podobne wypracowania do Sekty religijne - Sekty w Polsce - nazwy, rodzaje, opis