Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Judaizm - słownik pojęć judaizmu - definicje, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Menora – jeden z głównych symboli judaizmu oraz religii judaistycznej, a zarazem znak rozpoznawczy państwa Izrael. Jest to siedmioramienny świecznik liturgiczny, który symbolizuje krzew gorejący. Z hebrajskiego menora znaczy dokładnie „świecznik”, „lichtarz”. Jej tradycja sięga czasów mojżeszowych. Miała być ona jednym z narzędzi znajdujących się w Przybytku Izraelitów. Wykuta została ze szczerego złota, a światło jej świec miało palić się nieustannie. Jeszcze w I w. n.e. oryginalna menora została skradziona przez Rzymian. Tam zaginęła. Wiąże się z nią pewna legenda głosząca, że w czasie próby ponownego poświęcenia świecznika, palił się on przez osiem dni. W tym czasie zdążono przygotować oliwę, która miała służyć właśnie do wyświęcenia menory. W każdej synagodze znajdziemy menory.

Mezuza – jest jednym z nieodłącznych atrybutów znajdujących się w domu każdego Żyda. Kształtem przypomina niewielkie pudełko z drewna lub szkła, w którym mieści się pergamin z zapisanymi na nim fragmentami Tory, świętej księgi judaizmu. Skonstruowaniem mezuzy zajmuje się sofer (skryba). Dla Żydów mezuza jest ważnym symbolem religijnym i historycznym. Według...

Podobne wypracowania