Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Komornicka - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Komornicka żyła w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. Jest przedstawicielką poezji Młodej Polski. Znana jest ze swoich utworów poetyckich i prozatorskich oraz pism krytycznoliterackich. 

Komornicka urodziła się w 1876 roku w rodzinie wielodzietnej. Wykształcenie zdobyła w Warszawie – przyszła poetka uczestniczyła w prywatnych lekcjach m. in. u profesora Piotra Chmielowskiego, który uczył ją literatury. Jako pisarka, Maria Komornicka poprzez swoją twórczość dążyła do samorealizacji i spełnienia, a także walczyła o osobiste szczęście. Obok Komornickiej na ówczesnej scenie literackiej wydawały takie kobiety jak Maryla Wolska, Kazimiera Zawistowska czy Bronisława Ostrowska.

Twórczość Marii Komornickiej charakteryzuje indywidualność oraz obecność licznych zabiegów stylizacyjnych. Pisarka daje wyraz poczuciu dwoistości natury ludzkiej oraz uwypukla odwieczną opozycję pomiędzy zwycięstwem a klęską. Jednocześnie pisarka bierze na warsztat swoją kobiecość, próbuje ją przeanalizować i opisać, dając przez to wyraz dramatowi egzystencjalnemu, który jej towarzyszył: poczuciu podwójnej alienacji – społecznej oraz ontologicznej.
   
Sławę poetce przynosi współautorstwo...

Podobne wypracowania