Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sakramenty: sakrament pojednania i sakrament pokuty. Warunki, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sakrament pokuty i pojednania jest jednym z sakramentów świętych. Zalicza się on do grupy łask powtarzalnych, ponieważ w ciągu życia można go otrzymać wiele razy.

Podstawy teologiczne sakramentu pokuty zawarte są w Piśmie Świętym, a mianowicie w Ewangelii według św. Jana. Znajduje się tam fragment, w którym opisane jest, jak Jezus przekazuje uczniom władzę odpuszczania i zatrzymywania grzechów. Oznaczało to, iż po odejściu Chrystusa to apostołowie mieli przejąć tę władzę i odtąd mogli rozgrzeszać ludzi. Następcy apostołów, czyli wszyscy kapłani, po dziś dzień mają taką możliwość i moc. Dzięki święceniom kapłańskim otrzymują specjalną łaskę, dzięki której władni są udzielać sakramentu pokuty i pojednania. Natomiast Katechizm Kościoła Katolickiego definiuje pokutę jako odpuszczenie grzechów przez Chrystusa za pośrednictwem kapłana.

W tradycji Kościoła Katolickiego sakrament pokuty nazywany bywa też spowiedzią. Odbywa się on w kościele (w czasie choroby lub innej niedyspozycji również w domu), udzielany jest przez kapłana. Wierny udaje się do małej kabiny, zwanej konfesjonałem, gdzie ma osobisty kontakt z księdzem. Służy to poczuciu prywatności oraz zachowaniu tajemnicy spowiedzi przed innymi ludźmi. Zazwyczaj jednak twarz...

Podobne wypracowania