Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sakramenty: małżeństwo - co to jest małżeństwo? Definicja, funkcje, historia. Małżeństwo jako sakrament

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Małżeństwo jest jednym z siedmiu sakramentów świętych. W teorii sakrament ten powinien być udzielany tylko raz w życiu, jednak Kościół katolicki dopuszcza jego ponowne przyjęcie. Drugi raz małżeństwo może bowiem zawrzeć wdowiec lub wdowa.

W Kościele katolickim sakrament małżeństwa rozumiany jest jako związek mężczyzny i kobiety. To połączenie stanowi symboliczną więź Chrystusa z Kościołem. O sakramencie małżeństwa dowiadujemy się z Pisma Świętego. W Ewangelii według św. Mateusza czytamy, iż Pan wyznaczył zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie pewne życiowe role: „Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela” (19, 4). W ten sposób Jezus podkreślił, iż kobieta i mężczyzna powinni tworzyć związki i zakładać rodzinę. Małżeństwo musi być trwale, opierać się na wzajemnej miłości i nikt nie może współmałżonków rozdzielać. Katechizm Kościoła Katolickiego uściśla jeszcze definicję małżeństwa, wspominając o obowiązku wspólnego wychowywania potomstwa.

Małżeństwo w katolicyzmie uznawane jest za sakrament, ponieważ odzwierciedla prawdziwą miłość, jaka łączy Chrystusa z Kościołem....

Podobne wypracowania