Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sakramenty: namaszczenie chorych - co to jest namaszczenie chorych? Skutki, obrzęd, definicja

Namaszczenie chorych jest jednym z siedmiu sakramentów świętych. Należy do łask powtarzalnych, ponieważ można go przyjmować (w zależności od potrzeby) kilkakrotnie.

Sakrament ten udzielany jest przez kapłana osobom poważnie chorym, często też umierającym. Jeżeli choroba grozi śmiercią, każdy człowiek ma prawo do otrzymania takiej łaski. Można doświadczyć jej wielorazowo, ponieważ Kościół dopuszcza taką możliwość. Ludzie przewlekle chorzy, często bojąc się śmierci, korzystają z sakramentu kilka razy, aby mieć pewność, że zostaną zbawieni i Bóg przyjmie ich do Swojego królestwa.

Sakrament namaszczenia chorych ma swoje podstawy w Piśmie Świętym. Dowiadujemy się o nim między innymi z Ewangelii według świętego Marka oraz z Listu Jakuba (5,14). Jakub w swoim liście zaleca ludziom chorym, aby nakazali sprowadzenie kapłanów i prosili ich o modlitwę oraz namaszczenie olejami. Sakrament ten w praktyce najczęściej występuje razem z pokutą (spowiedzią) oraz komunią. Ma on ogromne znaczenie, ponieważ zapewnia osobie chorej odpuszczenie grzechu, wybaczenie win. Przynosi on także osobie cierpiącej ukojenie w chorobie, dodaje otuchy i nadziei. Istnieją sytuację, gdy człowiek z powodu swojego stanu nie może się wyspowiadać. Wtedy kapłan udziela jedynie namaszczenia, ale ma ono wówczas także moc odpuszczania grzechów.

Zazwyczaj sakramentu tego udziela się w domu chorego, ponieważ z powodu niedyspozycji nie jest on w stanie udać się do Kościoła. Kapłan przychodzi do niego z olejami. Dokonuje namaszczenia czoła oraz wewnętrznych części dłoni. Wypowiada wówczas słowa: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen”.

Sakramentu namaszczenia chorych nie należy jednoznacznie kojarzyć z momentem śmierci. Nie jest to bowiem, jak powszechnie się przyjęło, ostatnie namaszczenie. Czasem ludzie, którym pogorszył się stan zdrowia, przyjmują namaszczenie kilkakrotnie, aby ulżyć sobie w cierpieniu i umocnić wiarę. Oczywiście, bywa też tak, że namaszczenie udzielane w domu jest ostatnim sakramentem. Wówczas dusza zostaje oczyszczona z grzechów i oddana w ręce Boga.

TAGI: sakramenty

Podobne wypracowania do Sakramenty: namaszczenie chorych - co to jest namaszczenie chorych? Skutki, obrzęd, definicja