Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Owoce Ducha Świętego - wyjaśnienie, znaczenie, opis

Owoce Ducha Świętego to (podobnie jak dary Ducha Świętego) łaski, które ludzie wierzący mogą od Niego otrzymać. Jednak owoce dotyczą naszej życiowej postawy oraz uczuć. Musimy zabiegać o nie każdego dnia, ponieważ wymagają one starań i naszej nieustannej pracy nad sobą.

Katechizm Kościoła Katolickiego wymienia następujące Owoce Ducha świętego:
- miłość
- radość
- pokój
- cierpliwość
- uprzejmość
- dobroć
- wspaniałomyślność
- łaskawość
- wierność
- skromność
- wstrzemięźliwość
- czystość
- opanowanie

Taka klasyfikacja owoców Ducha Świętego ma swoje uzasadnienie biblijne, ponieważ informacje o tym zagadnieniu uzyskujemy z Listu do Galatów (5,22). Wszystkie te dary dotyczą naszej życiowej postawy oraz charakteru. Są one ściśle powiązane z darami Ducha Świętego, ponieważ stanowią ich swoiste dopełnienie. Owoce Ducha dostępne są każdemu chrześcijaninowi, dodatkowo – może on zdobyć je wszystkie. Pojawiają się one wtedy, kiedy człowiek staje się w pełni dojrzałą istotą duchową i religijną. Jeżeli Duch obdarzy nas swoimi owocami, będzie to świadczyło o naszym nieustannym rozwoju oraz zmianom na lepsze.

Tylko świadomy swojej duchowości i roli w świecie człowiek zasługuje na owoce Ducha Świętego. Ponieważ dotyczą one kwestii charakteru i naszej życiowej postawy, mają ogromny wpływ na to, jakimi jesteśmy ludźmi, jak odbieramy świat i w jaki sposób odnosimy się do bliźnich. Łatwo zauważyć, iż wymienione owoce mogą zapewnić nam wspaniałą, spokojną, pełną miłości egzystencję. Jednak o te łaski musimy starać się każdego dnia. Nie wystarczy wykazać się cierpliwością i dobrocią jednokrotnie, należy przez całe swoje życie kierować się zasadami życia religijnego i nakazami Bożymi. Jeżeli otrzymamy owe owoce od Ducha Świętego, już nigdy nie zostaną nam one odebrane. Oznacza to, iż nie przeminą. Duch obdarzy nas nimi tylko wtedy, gdy będziemy odpowiednio dojrzali i godni takiego podarku.

Owoce Ducha Świętego nadają sens życiu wszystkich wierzących. To dzięki nim możemy tworzyć związki i relacje z innymi ludźmi, potrafimy istnieć we wspólnocie i być prawdziwymi, pełnymi miłości i szacunku do innych, dziećmi Bożymi.

Podobne wypracowania do Owoce Ducha Świętego - wyjaśnienie, znaczenie, opis