Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sakramenty: sakrament eucharystii - czym jest eucharystia? Definicja, historia, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sakrament komunii świętej inaczej też zwany jest eucharystią. Jest to jeden z siedmiu sakramentów świętych. Należy do łask powtarzalnych, ponieważ komunię możemy przyjmować wiele razy w ciągu całego życia.

W religii katolickiej eucharystia stanowi swoiste uczczenie ostatniej wieczerzy, którą Jezus spożył wraz ze swoimi apostołami. Wydarzenie to miało miejsce tuż przed śmiercią Jezusa, już wtedy wiedział on, że zginie i w ten sposób zapewni ludziom zbawienie i możliwość życia wiecznego. Podczas ostatniej wieczerzy przekazał swoim uczniom wiedzę dotyczącą sprawowania eucharystii. Dowiadujemy się o tym z Pisma świętego. W Ewangelii według św. Łukasza znajduje się opis wieczerzy, podczas której Jezus wypowiada słowa: „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane, to czyńcie na moją pamiątkę”. Stało się to wówczas, kiedy Jezus wraz z uczniami spożywał chleb oraz pił wino. Od tamtej pory słowa te stanowią symboliczne ukazanie śmierci Pańskiej, męki i konania na krzyżu.

W dzisiejszych Kościele katolickim sakrament eucharystii nadal opiera się na słowach Jezusa. Dziś komunię świętą (pod postacią chleba, czasami też wina) przyjmuje się podczas mszy świętej, którą sprawuje kapłan. Dla chrześcijan eucharystia stanowi...

Podobne wypracowania