Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sakramenty: sakrament eucharystii - czym jest eucharystia? Definicja, historia, znaczenie

Sakrament komunii świętej inaczej też zwany jest eucharystią. Jest to jeden z siedmiu sakramentów świętych. Należy do łask powtarzalnych, ponieważ komunię możemy przyjmować wiele razy w ciągu całego życia.

W religii katolickiej eucharystia stanowi swoiste uczczenie ostatniej wieczerzy, którą Jezus spożył wraz ze swoimi apostołami. Wydarzenie to miało miejsce tuż przed śmiercią Jezusa, już wtedy wiedział on, że zginie i w ten sposób zapewni ludziom zbawienie i możliwość życia wiecznego. Podczas ostatniej wieczerzy przekazał swoim uczniom wiedzę dotyczącą sprawowania eucharystii. Dowiadujemy się o tym z Pisma świętego. W Ewangelii według św. Łukasza znajduje się opis wieczerzy, podczas której Jezus wypowiada słowa: „To jest Ciało moje, które za was będzie wydane, to czyńcie na moją pamiątkę”. Stało się to wówczas, kiedy Jezus wraz z uczniami spożywał chleb oraz pił wino. Od tamtej pory słowa te stanowią symboliczne ukazanie śmierci Pańskiej, męki i konania na krzyżu.

W dzisiejszych Kościele katolickim sakrament eucharystii nadal opiera się na słowach Jezusa. Dziś komunię świętą (pod postacią chleba, czasami też wina) przyjmuje się podczas mszy świętej, którą sprawuje kapłan. Dla chrześcijan eucharystia stanowi najważniejszą część mszy świętej, ponieważ jest przypomnieniem o śmierci Pana i oddaniu Jego życia w imię ludzi. Ofiara, jaką Bóg poprzez Swojego syna złożył dla ludzi, pojawia się zatem właśnie w elementach eucharystycznych mszy, stanowi kulminacyjny punkt jej celebracji oraz swoistą pamiątkę. Podczas sakramentu komunii świętej kapłan podchodzi do wiernych i wypowiadając słowa „Ciało Chrystusa”, przekazuje je pod postacią opłatka. Wierny odpowiada „Amen” i wówczas następuje osobista modlitwa.

Sakrament komunii świętej w tradycji Kościoła katolickiego po raz pierwszy otrzymuje się w wieku paru (zazwyczaj ośmiu) lat. Wówczas człowiek jest bardziej dojrzały i gotowy, by przyjąć Boga do serca i wypełniać chrześcijańskie obowiązki. Eucharystia jest niezwykle ważna, ponieważ dzięki niej można oczyścić się z grzechu i na nowo pojednać z Bogiem. Po wyznaniu grzechów przed kapłanem zazwyczaj przystępuje się do komunii świętej, co stanowi dopełnienie skruchy i oznacza ponowne wstąpienie w łaski Boga.

Kościół katolicki nakazuje przyjmowanie sakramentu eucharystii przynajmniej raz w roku (mówią o tym przykazania kościelne). Chodzi tutaj przede wszystkim o okres Świąt Wielkanocnych, ponieważ należy uczcić w ten sposób mękę Jezusa.

Podobne wypracowania do Sakramenty: sakrament eucharystii - czym jest eucharystia? Definicja, historia, znaczenie