Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Modlitwa - czym jest modlitwa? Definicja, znaczenie, rodzaje modlitw. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Modlitwa to w tradycji chrześcijańskiej skierowanie swoich słów lub myśli do Boga. Stanowi ona podstawę naszej wiary, ponieważ dzięki modlitwie wyznajemy naszą miłość, oddanie, prosimy o miłosierdzie i zbawienie, a także dziękujemy za wszystkie łaski.

Modlitwę do religii wprowadził Jezus Chrystus. W Piśmie Świętym wielokrotnie odnajdujemy fragmenty opisujące pierwsze modlitwy, prośby, podziękowania. W Ewangelii według św. Łukasza (11, 1) opisane jest, jak uczniowie proszą Jezusa, aby nauczył ich modlitwy. Natomiast Św. Paweł w 2 Liście do Tesaloniczan namawia lud do nieustannej modlitwy. Od czasów biblijnych modlitwa to podstawowy rytuał religijny, forma kontaktu z Bogiem, duchowe łączenie się ze sferą sacrum.

W Kościele katolickim wyróżnia się kilka rodzajów modlitw, w zależności od intencji. Jednak podstawowe kryterium rozróżnienia dotyczy formy. Modlitwy wypowiadane nazywa się ustnymi, natomiast pozostawione w sferze myśli – myślnymi. Jeśli chodzi o charakter modlitw, dzielą się one na kilka rodzajów. Modlitwy dziękczynne są odmawiany, by podziękować Bogu za wszystkie łaski, dobro na nas spływające, radosne chwile, zdrowie, szczęście i miłość. Poprzez błagania (modlitwy błagalne) wyrażamy swoje prośby dotyczące rozmaitych...

Podobne wypracowania