Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

3 przykazanie Boże - „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” - interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” – to trzecie przykazanie ustanowione przez Boga w Dekalogu. Dotyczy ono czczenia dni, uznanych przez Pana i Kościół za święte.

W Piśmie Świętym mowa jest o dniu szabatu, który został wyznaczony przez Boga. Był to dla Żydów dzień niezwykle uroczysty, w którym wierzący mieli powstrzymać się od pracy i wykonywania innych obowiązków (Księga Wyjścia, 31, 15). Siódmy dzień tygodnia należało w jakiś sposób zaakcentować, uczcić.

W religii chrześcijańskiej niedziela znacznie różni się od szabatu, ma jednak wspólne podstawy. Znaczenie tego dnia wiąże się ściśle z pracą Boga, jaką było stworzenie świata (Księga Rodzaju). Przez siedem dni tygodnia Bóg stwarzał ziemię, niebo, powołał ludzi i zwierzęta, natomiast siódmego dnia odpoczywał po wykonaniu swojej pracy. Bóg jest dla chrześcijan wzorem, dlatego też każdy z nas powinien Go naśladować. Powstrzymując  się od pracy w niedzielę, dajmy świadectwo naszego szacunku dla pracy i ludzi ciężko pracujących, a jednocześnie sławimy dzieło boskie.

W tradycji chrześcijańskiej znaczenie trzeciego przykazania dotyczy nie tylko nie wykonywania ciężkiej pracy, ale także odpowiedniego celebrowania...

Podobne wypracowania