Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrzest - rodzice chrzestni, ceremonia, rodzaje chrztu i jego skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Chrzest święty to pierwszy z sakramentów, jakie człowiek otrzymuje (zazwyczaj) po przyjściu na świat. Tradycja tej łaski wywodzi się już z czasów Chrystusa, który to został ochrzczony przez Jana w wodach rzeki Jordan (czytamy o tym w Ewangelii św. Mateusza, 3,13). Od tamtej pory Jezus nakazywał, aby apostołowie również przyjmowali chrzest, a wraz z nimi wszyscy ludzie wierzący.

Sakrament chrztu jest bardzo ważny, ponieważ jako jedyny zapewnia człowiekowi oczyszczenie z grzechu pierworodnego i pozwala na ponowne odrodzenie się w czystości. W tradycji Kościoła chrześcijańskiego chrztu udziela kapłan, może być on w stopniu diakona. Typowa uroczystość ochrzczenia dziecka odbywa się w kościele, ale oczywiście można od tego odstąpić. Dzieje się tak wtedy, gdy życie niemowlęcia jest zagrożone i nie ma czasu na organizację. Wówczas dziecko może ochrzcić nie tylko ksiądz, ale także osoba świecka.

W normalnych warunkach rodzice przynoszą swojego potomka do Kościoła. Dziecko ubrane jest w białą szatkę, co symbolizuje gotowość do przyjęcia czystości i niewinność. Do sakramentu chrztu wyznacza się dwie osoby (wierzące) – tak zwanych rodziców chrzestnych. Ich zadaniem ma być prowadzenie nowego członka wspólnoty Kościoła poprzez...

Podobne wypracowania