Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sumienie - co to jest sumienie? Definicja, opis. Rodzaje sumienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Katechizm Kościoła Katolickiego definiuje sumienie jako wewnętrzny głos, dzięki któremu człowiek potrafi odróżnić dobro od zła. Jest to odczucie, umożliwiające kierowanie się ku dobru, ale też i unikanie zła.

Posiadanie sumienia jest cechą jedynie ludzką, charakterystyczną dla naszego gatunku. Żadne inne organizmy stworzone przez Boga nie zostało nim obdarzone. Tylko ludzie, tak bardzo podobni do Pana, posiadają zdolność odróżniania dobra od zła. Dzięki sumieniu jesteśmy wyniesieni ponad inne istoty, nasza więź z Bogiem jest silniejsza. Co ważne, mamy możliwość poznania tego, co w życiu najważniejsze, unikania sytuacji niebezpiecznych i zagrażających naszej duchowości.

O sumieniu mowa w Piśmie Świętym. W Ewangelii według św. Mateusza rozważane są zagadnienia dotyczące kształtowania się sumienia. Każdy człowiek się z nim rodzi, ale rozwija je dzięki łasce Boga. Oczywiście, sam musi włożyć w rozwój wiele pracy, poprzez spełnianie dobrych uczynków i, co najważniejsze, słuchanie wewnętrznego głosu, który zazwyczaj jest nieomylny.

W Biblii dokonane jest też rozróżnienie na sumienie przeduczynkowe oraz pouczynkowe (Ewangelia według św. Marka). Pierwsze to odczucie, które pojawia się przed dokonaniem jakiegoś czynu,...

Podobne wypracowania