Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

6 przykazanie Boże - „Nie cudzołóż” - znaczenie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Nie cudzołóż” – to jedno z przykazań ustanowionych przez Boga w Dekalogu (Księga Wyjścia). Dotyczy ono problemu życia w czystości i zachowania szacunku dla własnej osoby.

W religii chrześcijańskiej seksualność może dotyczyć małżonków, czyli kobiety i mężczyzny złączonych ze sobą sakramentem małżeństwa. Bóg powołał ich do życia, aby się odnaleźli, kochali i stworzyli wspólnotę zwaną rodziną. Tylko im przyznaje się prawo do współżycia, czyli odbywania stosunków płciowych. Cudzołóstwo pojawia się wtedy, gdy współmałżonkowie oddają się komuś spoza ich związku. W praktyce oznacza to zdradę, romans. Są też inne formy cudzołóstwa, takie jak: uwodzenie osoby związanej z kimś innym, namawianie do grzechu seksualnego oraz szeroko rozumianą nieczystość.

Zatem seksualność (nazwana przez Katechizm Kościoła Katolickiego „płciowością”) ma uzasadnienie jedynie wtedy, kiedy dotyczy małżeństwa. Służy ona wówczas wielu celom, takim jak okazywanie miłości, wyrażanie przywiązania oraz, oczywiście, wydawaniu na świat nowego życia, czyli dziecka. Tylko wtedy seksualność ma wymiar czysty, kiedy łączy ludzi w sakramencie małżeństwa. Natomiast oddawanie się rozkoszom cielesnym z osobą nie...

Podobne wypracowania