Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

4 przykazanie - „Czcij ojca swego i matkę swoją” - interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Czcij ojca swego i matkę swoją” – to jedno z przykazań ustanowionych przez Boga w Dekalogu. Porusza ono niezwykle ważny problem, dotyczący szacunku wobec ludzi dojrzalszych i bardziej doświadczonych oraz posiadania w życiu autorytetu.

W Księdze Wyjścia czytamy o tym, iż Bóg przekazał Mojżeszowi i jego ludziom Dekalog. Czwarte przykazanie miało wówczas następującą treść: „Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie”. Widzimy zatem, iż nakaz ten jest pozytywny, ponieważ za przestrzeganie go każdego człowieka czeka nagroda w postaci długiego i spokojnego życia.

W tradycji religijnej rodzina to najważniejsza jednostka społeczna, wspólnota duchowa, której członkowie wzajemnie mobilizują się do rozwoju i miłości. Przychodzące na świat dziecko zostało powołane do życia nie tylko przez Boga, ale również przez rodziców. To oni od początku otaczali go opiekę i miłością, przekazali wiedzę i wpoili wiarę w Boga. Matka i ojciec, tu na ziemi, są – można powiedzieć – przedstawicielami Boga, który, jak wiadomo, jest Ojcem każdego wierzącego człowieka. Pan przekazał nasze życie w ręce rodziców, abyśmy wzrastali w spokoju...

Podobne wypracowania