Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

4 przykazanie - „Czcij ojca swego i matkę swoją” - interpretacja

„Czcij ojca swego i matkę swoją” – to jedno z przykazań ustanowionych przez Boga w Dekalogu. Porusza ono niezwykle ważny problem, dotyczący szacunku wobec ludzi dojrzalszych i bardziej doświadczonych oraz posiadania w życiu autorytetu.

W Księdze Wyjścia czytamy o tym, iż Bóg przekazał Mojżeszowi i jego ludziom Dekalog. Czwarte przykazanie miało wówczas następującą treść: „Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie”. Widzimy zatem, iż nakaz ten jest pozytywny, ponieważ za przestrzeganie go każdego człowieka czeka nagroda w postaci długiego i spokojnego życia.

W tradycji religijnej rodzina to najważniejsza jednostka społeczna, wspólnota duchowa, której członkowie wzajemnie mobilizują się do rozwoju i miłości. Przychodzące na świat dziecko zostało powołane do życia nie tylko przez Boga, ale również przez rodziców. To oni od początku otaczali go opiekę i miłością, przekazali wiedzę i wpoili wiarę w Boga. Matka i ojciec, tu na ziemi, są – można powiedzieć – przedstawicielami Boga, który, jak wiadomo, jest Ojcem każdego wierzącego człowieka. Pan przekazał nasze życie w ręce rodziców, abyśmy wzrastali w spokoju i wierze. Dlatego też tak ważne jest, abyśmy zawsze szanowali swoich opiekunów, spełniali ich oczekiwania, słuchali tego, co mają nam do powiedzenia.

Szacunek do rodziców stanowi odpowiednik szacunku żywionego do Boga. Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza również, iż treść przykazania zapewne nie dotyczy tylko rodziców, ale też naszych opiekunów czy nawet dalszej rodziny. Bez względu na okoliczności, powinniśmy być wobec nich posłuszni i pokorni, ponieważ to właśnie im zawdzięczamy swoje życie, poziom wiedzy  i istotną część naszej osobowości. Bardzo ważny jest tutaj problem autorytetu. Bóg powinien być dla chrześcijanina wartością najwyższą, jednak w życiu doczesnym, należy polegać też na swoich rodzicach. Jako pierwsi powiedzieli nam o Bogu, nauczyli modlitw i przekazali miłość do wszystkiego, co stanowi dzieło Pana. Dlatego też powinni być oni dla nas autorytetem jako bardziej doświadczeni i mądrzejsi.

Bóg poprzez czwarte przykazanie domaga się okazywania miłości, czci oraz wdzięczności rodzicom i osobom z naszej rodziny. Należy także spełniać obowiązki wobec naszych opiekunów, aby odwdzięczyć się im za wszystkie lata poświęceń. Bóg nakazuje czczenie rodziców, gdyż są oni na ziemi symbolem Boskiej opieki.

Podobne wypracowania do 4 przykazanie - „Czcij ojca swego i matkę swoją” - interpretacja