Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ewangelia według św. Łukasza - Ofiarowanie Jezusa w świątyni - opis, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opowieść o ofiarowaniu Pana Jezusa w świątyni znajduje się w Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2,21).

Ofiarowanie Jezusa miało miejsce jakiś czas po obrzezaniu. Według tradycji, kobieta po urodzeniu dziecka nie mogła wejść do świątyni przez czterdzieści dni. Po upływie tego czasu Maryja i Józef wraz z synem Jezusem udali się do świątyni w Jerozolimie. Tak nakazywało bowiem Pańskie prawo, aby każdego nowo narodzonego chłopca poświęcić Mu i oddać w duchowej ofierze. Celem miało być też przedstawienie Panu jego nowego wyznawcy. Dodatkowo, rodzice powinni złożyć w ofierze baranka. Natomiast jeśli nie było ich na to stać, mogli oddać synogarlicę lub też dwa małe gołębie.

Rodzice Jezusa weszli więc do świątyni, aby spełnić swój obowiązek. W tym czasie w świątyni przebywał także inny człowiek, Symeon. Przyszedł on natchniony Duchem Świętym, gdyż dawno już obiecane mu było, że przed śmiercią ujrzy Mesjasza. Gdy Maryja i Józef wznosili Dzieciątko do góry, w celu poświęcenia, Symeon przystąpił ku nim i pobłogosławił. Rozpoznał w Nim bowiem przyszłego Zbawiciela i postanowił oddać Mu cześć. W świątyni przebywała również bezdzietna kobieta, Anna, która namiętnie modliła się wówczas do Boga. Rodzice Jezusa byli zaskoczeni reakcją Symeona...

Podobne wypracowania