Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

1 przykazanie Boże - „Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” - interpretacja. Co to znaczy?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” – to pierwsze przykazanie ustanowione w Dekalogu (Księga Wyjścia). Interpretację nakazów Bożych można odnaleźć nie tylko w Piśmie Świętym, ale również w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Przykazanie pierwsze dotyczy wiary w jednego Boga. Oczekuje on od ludzi, swoich wyznawców, iż w pełni oddadzą mu swoje serce i zaufanie, całkowicie zanurzą się w Jego łaskach. W praktyce oznacza się częścią wspólnoty kościoła, nie może oddawać czci innym bóstwom, wierzyć w nie, pragnąć zgłębiać ich tajemnic. W religii chrześcijańskiej Bóg jest jedyną światłością i nie istnieje nic poza Nim, w co ludzie mogliby wierzyć z większym zaangażowaniem. Dlatego też dając Mojżeszowi Dekalog, Pan zabronił posiadania jakiegokolwiek innego boga czy też bóstwa w sercu.

Katechizm Kościoła Katolickiego poszerza jednak powszechne znaczenie pierwszego przykazania. Zawarte są w nim bowiem jeszcze inne informacje, którymi chrześcijanie powinni się kierować. Otóż Bóg zakazując wiary w innych bogów, miał na myśli również praktykowanie zabobonów (KKK, s. 2111). Za zabobon Kościół uważa pewien kult, wypaczenie religijne, które służyć...

Podobne wypracowania