Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ewangelia według św. Mateusza - Przypowieść o robotnikach w winnicy - streszczenie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przypowieść o robotnikach w winnicy znajduje się w Ewangelii według św. Mateusza (20, 1). Czytając ją, odkrywamy tajemnicę zbawienia oraz istotę Bożego miłosierdzia.

Był sobie pewien człowiek, który posiadał winnicę. Wyszedł wczesnym rankiem ze swojego gospodarstwa, aby wynająć robotników do pracy. Znalazł kilka chętnych osób i obiecał im zapłacić jednego denara za cały dzień. Ludzie więc udali się do winnicy. Około godziny trzeciej gospodarz ponownie wyszedł z domu, aby zobaczyć, jak idzie robotnikom praca. Na rynku spostrzegł bezczynnie stojących ludzi, zaproponował im pracę i także obiecał jednego denara. Nowi robotnicy rozpoczęli wykonywanie obowiązków. Sytuacja powtórzyła się raz jeszcze, około godziny jedenastej. Właściciel winnicy spotkał bezrobotnych ludzi i również najął ich do pracy.

Gdy dzień dobiegł już końca, każdy z robotników otrzymał za pracę jednego denara. Ludzie, którzy poszli do winnicy jako pierwsi, zaczęli się buntować. Uważali, iż gospodarz postąpił bardzo niesprawiedliwe, ponieważ nagrodził wszystkich tak samo. Niektórzy z robotników pracowali cały dzień, inni zaś jedynie kilka godzin, dlatego też wynagrodzenie powinno być adekwatne do wykonywanych obowiązków - argumentowali....

Podobne wypracowania