Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ewangelia według św. Łukasza - Przypowieść o Synu Marnotrawnym - streszczenie, opracowanie

Przypowieść o synu marnotrawnym znajduje się w Ewangelii według św. Łukasza (15, 11). Porusza ona kwestię Bożego Miłosierdzia wobec ludzi.

Był sobie ojciec, który miał dwóch synów. Mężczyzna był osobą majętną, posiadał gospodarstwo i dużo pieniędzy. Pewnego dnia młodszy syn poprosił ojca o część swojego majątku. Mężczyzna spełnił wolę dziecka, a młodzieniec wyruszył w świat. Był on jednak niedojrzały, lubił się bawić i śmiać. Bardzo szybko roztrwonił cały swój majątek i bardzo ciężko było mu na świecie. Zdarzyło się nawet tak, że przyszło mu cierpieć głód. Wtedy też najął się do pracy u pewnego gospodarza, a jego zadaniem było wypasanie świń. Ale młodzieniec wkrótce zdał sobie sprawę, iż popełnił poważny błąd. Zrozumiał, że u ojca było mu najlepiej i postanowił do niego wrócić. Wiedział, iż skrzywdził opiekuna i obraził tym Boga, dlatego też chciał przeprosić z całego serca.

Kiedy wreszcie dotarł do domu, ojciec przywitał go z otwartymi ramionami. Wyprawił do przybyłego syna wspaniałą ucztę, kazał sługom przyrządzić najlepsze jedzenie. Młodzieniec przeprosił ojca i błagał o wybaczenie, jednak ten dawno już zapomniał o wszystkich przykrościach. Niestety, straszy syn był o brata bardzo zazdrosny. Nie rozumiał, dlaczego ojciec jest dla złego syna taki wyrozumiały, skoro popełnił on błąd i dopuścił się grzechu. Ale ojciec spokojnie wytłumaczył mu wszystko, powiedział, iż należy cieszyć się z powrotu tego, kto był niemal martwy. Jeśli zaś chodzi o starszego syna, to ojciec bardzo go kocha, zawsze jest przy nim, a on do woli może korzystać z jego dóbr.

W przypowieści ojciec jest symbolem Boga, natomiast synowie to wierni. Jak widać, mogą być oni naprawdę różni. Jedni zawsze chcą być blisko Pana i spełniają jego wolę, inni zaś oddalają się od Boga na dłuższy lub krótszy czas. Ale nawet jeżeli człowiek dopuści się grzechu i popełni błąd, zawsze może go naprawić. Zdarza się, że ludzie żałują swojego złego zachowania i pragnął się zreflektować. Bóg zawsze na nich czeka. Jest niczym ojciec kochający swoje dzieci, który przyjmie ich do własnego domu bez względu na popełnione grzechy. Nie należy gniewać się na Stwórcę, za to, iż okazuje miłosierdzie grzesznikom, ponieważ docenia on też ludzi dobrych. Pan z pewnością dostrzeże dobrych synów, którzy zawsze cierpliwie trwają u jego Bogu. Nie może jednak zapomnieć o synu marnotrawnym, zbłąkanej owieczce i dlatego obdarza ją zaufaniem na nowo.

Przypowieść o synu marnotrawnym jest bardzo ważna w tradycji chrześcijańskiej. Przekazuje nam prawdę o dobroci Boga i Jego miłosierdziu. Daje również nadzieję, ponieważ nigdy nie jest za późno, aby błagać Pana o wybaczenie i ponownie zaznać Jego łaski.

Podobne wypracowania do Ewangelia według św. Łukasza - Przypowieść o Synu Marnotrawnym - streszczenie, opracowanie