Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dogmat wiary, dogmaty wiary katolickiej - definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dogmat wiary to pewna teza, twierdzenie dotyczące tradycji religijnej, które nie podlega negacji ani dyskusji. To pewna koncepcja religijna ogłoszona przez Kościół – wierni uznają ją  za prawdziwą „z założenia”. Zazwyczaj dogmaty dotyczą życia religijnego lub też osób uznanych za święte.

Dogmaty wiary ustalane są na podstawie Pisma Świętego i innych ważnych w Tradycji tekstów. Zatwierdzają je uczestnicy soborów. Uznają oni bowiem, iż pewne fakty i zdarzenia nie podlegają dyskusji, nie należy z nimi polemizować; są one fundamentalne dla religii. Następnie dogmaty wiary zatwierdza papież. W Kościele katolickim uważany jest on za osobę nieomylną, co również – zresztą – stanowi dogmat.

Za jeden z najważniejszych dogmatów uznawany jest ten dotyczący Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Według tradycji chrześcijańskiej, matka Jezusa Chrystusa wolna była od grzechu pierworodnego i do końca życia zachowała czystość fizyczną. Bóg obdarzył ją ogromnym zaufaniem i sprawił, iż urodziła Syna Bożego. Nadal pozostała jednak kobietą pozbawioną grzechu. Choć podstawy tego twierdzenie nie są wyrażone w Biblii bezpośrednio, to teologowie i mędrcy Kościoła motywują go wydarzeniem zwiastowania...

Podobne wypracowania