Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ewangelia według św. Mateusza - Chrzest Jezusa w Jordanie - opis, interpretacja

O chrzcie świętym Jezusa Chrystusa możemy przeczytać w Ewangelii według św. Mateusza (3, 13).

Już za życia Jezusa znany był Jan, zamieszkujący w ziemi jerozolimskiej. Głosił on słowo Boże i był prawdziwym wyznawcą religii chrześcijańskiej. Ludzie chętnie przybywali do niego, aby przyjąć chrzest. Mężczyzna chrzcił wiernych w wodach rzeki Jordan. Pewnego dnia do Jana przybył sam Jezus Chrystus i poprosił o udzielenie mu chrztu. Jan zmieszał się, wiedział bowiem, kim jest jego gość. Uznał, iż to Jezus powinien ochrzcić jego, a nie odwrotnie. Jezus jednak nie przyjął tych argumentów i ponownie poprosił o chrzest. W ten sposób Chrystus został ochrzczony przez Jana w rzece Jordan. Po chrzcie Pan wyszedł z wody, a wówczas rozstąpiły się niebiosa. Ujrzano Ducha Świętego, który zstąpił na Jezusa. Wówczas z nieba doszedł zgromadzonych głos: „Ten jest mój syn umiłowany, w którym mam upodobanie” (Mt, 3,17).

Chrzest Jezusa stał się niezwykle ważnym wydarzeniem w religii i tradycji chrześcijańskiej. Właśnie dzięki tamtej sytuacji Jezus ujawnił się jako Syn Boży, a ludzie poznali prawdę o Jego osobie. Od tej pory nic już nie było ukryte, bowiem świadków wydarzenia było wielu. Kościół podkreśla również znaczenie chrztu dla Jezusa. Przyjął go z rąk zwyczajnego człowieka, aby okazać mu szacunek i miłość do ludzi. Poza tym przemawiający do syna Bóg z pewnością umocnił Go w konieczności kontynuowania misji zbawczej. Jezus to „syn umiłowany”, może więc pokładać swoją ufność w Panu i nie bać się przyszłości.

Także dla chrześcijan chrzest Jezusa była bardzo ważny, zakorzenił we wszystkich wierzących ludziach potrzebę przyjmowania tego pierwszego sakramentu. Skoro Syn Boży przyjął chrzest, każdy człowiek również powinien to zrobić.

W kościele katolickim uroczyście świętuje się dzień Chrztu Pańskiego. Dziesiątego stycznia każdego roku wierzący ludzie na pamiątki tego wydarzenia udają się do kościoła, aby wziąć udział w eucharystii. Święto to ma niezwykłą wagę, ponieważ od chrztu rozpoczęło się dzieło Jezusa. Wskazuje na to również objawienie się Boga i Jego bezpośrednie zwrócenie się do Jezusa.

Podobne wypracowania do Ewangelia według św. Mateusza - Chrzest Jezusa w Jordanie - opis, interpretacja