Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bierzmowanie - Po co bierzmowanie? Skutki i zobowiązania dla wierzącego

O skutkach oraz zobowiązaniach związanych z przyjęciem sakramentu bierzmowania mówi Katechizm Kościoła Katolickiego. Jasno określa on wszystkie konsekwencje przyjęcia tej łaski oraz wymienia nowe obowiązki z nią związane.

Najważniejszym, najbardziej doniosłym skutkiem jest przelanie na bierzmowanego Ducha Świętego (Katechizm, s. 1302). Dzięki Jego dobroczynnej mocy człowiek wierzący ma umacniać się w wierze, pogłębiać ją i pracować nad swoim rozwojem duchowym. Przyjęcie Ducha Świętego to pewne zobowiązanie, gdyż po bierzmowaniu jesteśmy bardziej świadomi swojej duchowości, powinniśmy żyć zgodnie z zasadami Bożymi i korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, którymi obdarzył nas Duch Święty. Tutaj pojawia się kolejny skutek, a mianowicie – otrzymanie darów Ducha Świętego.

Dzięki owym darom stajemy się mądrzejsi, dojrzalsi, gotowi jesteśmy do poznawania tajemnic religijnych, potrafimy żyć godnie i uczciwe, a kiedy trzeba – okazujemy Bogu miłość i bojaźń. Dary te są niezwykle ważne w kształtowaniu naszej osobowości, ale posiadając je mamy więcej duchowych i religijnych obowiązków. Nie wolno nam zapominać o łaskach Ducha, musimy wykorzystywać dary, rozwijać je i pokazać, iż byliśmy na nie w pełni gotowi. Podobnie rzecz ma się z owocami Ducha Świętego. Są to pewne łaski, które dotyczą naszej życiowej postawy, charakteru, uczuć. Miłosierdzie, cierpliwość, dobroć – to tylko niektóre z owoców. Należy je umiejętnie wykorzystywać, aby w pełni doświadczyć człowieczeństwa i miłości Boga. To wspaniałe, że otrzymaliśmy takie łaski, ale jesteśmy tym samym zobowiązani co bycia lepszym człowiekiem – takim, który kieruje się miłosierdziem, pomaga innym i walczy o sprawiedliwość.

Bardzo ważnym skutkiem przyjęcia sakramentu bierzmowania jest silniejsze złączenie się z Jezusem, zbliżenie do Niego oraz do całej wspólnoty Kościoła (Katechizm, s.1262). To miłe, że możemy być bliżej Pana, zasłużyliśmy na jego miłość i zaufanie. Ale nie wypada Go w żaden sposób zawieść, powinniśmy zatem godnie spełniać wszystkie obowiązki prawdziwego chrześcijanina, takie jak: modlitwa, uczestnictwo we mszy święte czy też wypełnianie dobrych uczynków.

Sakrament bierzmowania dostarcza nam wielu ważnych, bardzo potrzebnych łask. Dzięki nim jesteśmy bliżej Boga, stajemy się bardziej świadomi i dojrzali duchowo. Musimy jednak pamiętać, że owego tego sakramentu wynikają także konkretne zobowiązania, które  sumiennie powinniśmy wypełniać.

Podobne wypracowania do Bierzmowanie - Po co bierzmowanie? Skutki i zobowiązania dla wierzącego