Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ewangelia według św. Jana - Przypowieść o Dobrym Pasterzu - streszczenie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przypowieść o Dobrym Pasterzu znajduje się w Ewangelii według św. Jana  (10, 1). Jezus opowiedział ją swoim apostołom, aby przekazać im bardzo cenną prawdę dotyczącą wiary i wierzących.

Chrystus przywołał postać dobrego pasterza. To ktoś, kto doskonale zna i kocha swoje owce. Do owczarni wchodzi jedynie przez bramę, ponieważ nie ma nic do ukrycie. Posiada wiedzę dotyczącą opieki nad zwierzętami, wie, jak z nimi postępować. Kiedy już zyska ich zaufanie, wyprowadza je poza owczarnię i pozwala paść się na pięknych, zielonych łąkach. Owce ufają mu i podążają za swoim pasterzem krok w krok. Jeżeli nawet stadu zagrozi jakieś niebezpieczeństwo, dobry pasterz nigdy nie opuści swoich owiec, nie skaże ich na śmierć i  cierpienie. Będzie bronił każdego zwierzęcia, dopóki starczy mu sił.

Natomiast zły pasterz wcale nie martwi się o owieczki, zazwyczaj wdziera się do owczarni inną drogą, cicho, ukradkiem. Zachowuje się jak złodziej lub rozbójnik i prawdopodobnie nim jest. Także owce nie mają do niego zaufania, nie idą za nim, nie nasłuchują jego głosu. Ów pasterz jest jedynie namiestnikiem. Jeżeli stado zaatakuje wilk, człowiek ten nie będzie bronił owiec.

Taką historię opowiedział apostołom Chrystus. Kiedy nie zrozumieli, co chciał im powiedzieć,...

Podobne wypracowania