Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ewangelia według św. Mateusza - Przypowieść o pszenicy i kąkolu - streszczenie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przypowieść o pszenicy i kąkolu zwana jest też inaczej przypowieścią o chwaście. Znajduje się ona w Ewangelii według św. Mateusza (13, 24).

Pewien człowiek posiadał rolę i postanowił zasiać na swojej ziemi pszenicę. Pragnął, by z ziaren wyrosły wspaniałe plony. Jednak w nocy na ziemię gospodarza wtargnął jego nieprzyjaciel i wśród kłosów pszenicy zasiał chwasty (kąkol). Jakiś czas później rośliny zaczęły rosnąć i dopiero wówczas wyszło na jaw, że wśród pięknej i wspaniałej pszenicy rosną również chwasty. Do gospodarz przybiegli czym prędzej słudzy i zapytali pana, skąd na polu wzięły się tak brzydkie rośliny. Mężczyzna opowiedział im o działaniu nieprzyjaciela. Parobkowie zaproponowali, że udadzą się na pole i wytną wszystkie chwasty. Gospodarz jednak kategorycznie zabronił im takiego działania. Obawiał się bowiem, iż przez przypadek może też ucierpieć zdrowa i dorodna pszenica. Pozwolił, aby chwasty rosły sobie swobodnie, wiedział bowiem, iż w czasie żniw pozbędzie się wszystkich niechcianych roślin.

W przypowieści tej ziemia rolnika symbolizuje Królestwo Boże, zaś gospodarzem jest sam Bóg. Jak łatwo się domyślić, pszenica to ludzie wiary, kochający Boga i żyjący zgodnie z Jego zasadami. Natomiast chwasty symbolizują...

Podobne wypracowania