Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Imiona do bierzmowania - znaczenie i skutki wyboru. Święci patroni

Sakrament bierzmowania rozpoczyna kolejny etap duchowej wędrówki w życiu każdego chrześcijanina. Łaskę tę przyjmuje się w wieku kilkunastu lat, bowiem wówczas wierzący jest bardziej dojrzały i świadomy swoich religijnych potrzeb.

W tradycji Kościoła katolickiego sakrament bierzmowania łączy się nie tylko z przyjęciem Ducha Świętego, ale również z nadaniem kolejnego (zazwyczaj trzeciego) imienia. Powodem tego aktu jest zaznaczenie, iż nastolatek przystępujący do sakramentu pogłębia swoją wiarę i wiedzę religijną, doświadcza swoistego wtajemniczenia i poznaje, choćby w sposób niedoskonały, plany Boże, staje się pełnowartościowym chrześcijaninem.

Przyjęcie trzeciego imienia to także symboliczny akt oddania się pod opiekę nowemu patronowi, który ma stanowić wzór do naśladowania, troszczyć się o swojego podopiecznego i napełniać go łaskami. Dlatego też należy przemyśleć wybór imienia, które zostanie nam nadane podczas bierzmowania. Przede wszystkim musi to być imię, które nosiła osoba uznana za świętą lub ewentualnie błogosławioną. Mogą to być zarówno imiona polskich świętych, ale również i zagranicznych. Warto też zapoznać się z życiorysem danej osoby, aby wiedzieć, jak żyła, czego dokonała i – co ważne – z jakiego powodu została kanonizowana. Kiedy już zdobędziemy taką wiedzę, możemy dokonać wyboru. Pomocni w wyborze imienia są kapłani i zakonnicy, do nich również powinno się kierować z wątpliwościami i pytaniami. Ogólnie rzecz ujmując, wybór trzeciego imienia oznacza jednocześnie oddanie się pod opiekę nowemu patronowi i gotowość do naśladowania jego dobrych uczynków.

Bardzo popularnym imieniem przyjmowanym podczas bierzmowania przez dziewczęta jest imię Maria. Ma ono rodowód hebrajski, oznacza „ukochaną przez Boga”. Tak nazywała się matka Jezusa, a Bóg wybrał Ją jako najczystszą i najlepszą kobietę na świecie. Jeśli dziewczynka przyjmuje podczas bierzmowania to imię, oddaje się w opiekę Maryi (a czasem też Marii Magdalenie). W ten sposób wyraża również swoje uznanie dla świętej i bezgraniczne zaufanie. Innymi imionami chętnie wybieranymi są również: Anna („pełna łaski”), Weronika (ona otarła twarz Jezusowi).

Natomiast chłopcy chętnie wybierają imiona, które nosili apostołowie (Piotr, Paweł, Marek, Mateusz), w ten sposób również wybierają świętych na swoich patronów i wierzą, iż zapewnią im oni łaski oraz odpowiednio pokierują życiem duchowym.

Podobne wypracowania do Imiona do bierzmowania - znaczenie i skutki wyboru. Święci patroni