Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pismo Święte - co to jest Pismo Święte? Historia, autorzy, podział. Powstanie Biblii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pismo Święte inaczej też zwane jest Biblią. Przez Katechizm Kościoła Katolickiego definiowane jest jako zbiór ksiąg autorstwa ludzi natchnionych przez Boga, w których zawarto historię ludzkości i najważniejsze prawdy religijne.

Pismo Święte składa się z dwóch Ksiąg: Starego oraz Nowego Testamentu. Pierwotnie Biblia zapisana została w trzech językach: greckim, hebrajskim oraz armeńskim. Stary Testament w kanonie katolickim składa się z czterdziestu sześciu ksiąg. Prawdopodobnie powstawały one między XII a II wiekiem przed naszą erą. Tradycja chrześcijańska dokonała podziału ksiąg Starego Testamentu, zatem wyróżniamy księgi: historyczne, profetyczne oraz dydaktyczne. Teksty tam zapisane zostały stworzone jako historia ludu izraelskiego, jego rodowodu i historii.

Stary Testament ma jeszcze tradycję ustną, a jego teksty zostały prawdopodobnie zapisane w czasie niewoli babilońskiej. Za autorów opowieści biblijnych uważani są prorocy i ludzie nazywani pisarzami natchnionymi. Można powiedzieć, iż treścią Starego Testamentu jest historyczny i religijny opis oczekiwania na Mesjasza. Oto wszystkie księgi Starego Testamentu: Księga Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb, Powtórzonego Prawa, Jozuego, Sędziów, Rut, dwie Księgi Samuela,...

Podobne wypracowania