Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ewangelia według św. Łukasza - Przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie - streszczenie, problematyka, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie znajduje się w Ewangelii według świętego Łukasza (10, 30). Porusza ona kwestię wzajemnego miłowania się ludzi i życia w zgodzie z nauką Jezusa.

Pewien człowiek powracający z Jerozolimy do Jerycha został napadnięty przez zbójców. Dotkliwie pobili oni podróżnika, obdarli go z szat i ukradli cały majątek. Mężczyzna w bardzo złym stanie leżał przy drodze. Przypadkiem przechodził tamtędy kapłan. Gdy spostrzegł biedaka, nie uczynił nic, aby mu pomóc. Ruszył dalej przed siebie. Podobnie zachował się lewita, który szedł tamtędy jakiś czas później. Natomiast zupełnie inaczej zareagował Samarytanin, będący właśnie w podróży. Przeraził się na widok rannego i natychmiast udzielił mu pomocy. Opatrzył jego rany, napoił wodą i przetransportował swoim wołem do gospody. Tam przez kilka dni opiekował się chorym z zapałem i oddaniem. Kiedy musiał wyruszyć w dalszą drogę, poprosił gospodarza o opiekę nad rannym człowiekiem. W zamian za to ofiarował mu pieniądze. Ranny był więc w dobrych rękach.

Miłosierny Samarytanin powinien dla każdego chrześcijanina stanowić wzór do naśladowania. Zachował się on zgodnie z nauką Jezusa, okazał miłosierdzie wobec bliźniego i nie opuścił go w ciężkich chwilach....

Podobne wypracowania