Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ewangelia według św. Łukasza - Przypowieść o dobrym i złym drzewie - interpretacja, streszczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przypowieść o dobrym i złym drzewie znajduje się w Ewangelii według św. Łukasza (6, 43). Porusza ona kwestię dobra i zła w życiu człowieka.

Opowieść dotyczy drzewa. Jezus powiada, iż drzewo dobre nie wydaje złych owoców. Nie można więc nazwać dobrym tego, który wydaje zepsute plony. Bowiem drzewo poznać można jedynie po owocach. Drzewo może być piękne, mieć rozłożyste gałęzie, zielone liście i wspaniały zapach, jednak wydając złe owoce, zdradza, iż wcale nie jest drzewem dobrym. Jezus wspomina również, iż nie zbiera się fig z ciernia ani też winogron z krzaka jeżyn.

Przypowieść ma symboliczny charakter i porusza kwestię dobra i zła w życiu ludzkim. Drzewa symbolizują ludzi, natomiast owoce to ich uczynki, zachowanie czy też myśli. Jeżeli człowiek jest prawdziwie dobry, widać to przede wszystkim po jego zachowaniu. Nie musi nic mówić, chwalić się, po prostu swoją postawą pokazuje, co znaczy być dobrym. Natomiast nawet najpiękniejszy człowiek, który próbuje zamaskować swoje niegodziwe uczynki, zostanie wcześniej czy później zdemaskowany. Nie ma sensu udawać, ponieważ to zachowanie świadczy o człowieku. Można przekonywać innych, że jest się uczciwym, dobrym i godnym zaufania, jednak w końcu złe zachowanie zdradzi nasze prawdziwe...

Podobne wypracowania