Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ewangelia według św. Mateusza - Przypowieść o talentach - interpretacja, streszczenie

Przypowieść o talentach znajduje się w Ewangelii według św. Mateusza (25, 14). Opowiada ona o darach, jakie każdy człowiek otrzymał od Boga.

Pewien majętny mężczyzna postanowił udać się w podróż. Przywołał wcześniej swoich służących i rozdzielił wśród nich talenty (pieniądze). Mieli się oni nimi opiekować. Pierwszemu parobkowi przekazał pięć talentów, drugiemu dwa, ostatniemu zaś jeden. Gospodarz rozdzielił je, biorąc pod uwagę zdolności oraz możliwości służących. Potem odjechał. Mężczyzna z pięcioma talentami wyruszył do miasta i w szybkim czasie pomnożył swoje dary do dziesięciu. Podobnie uczynił drugi służący – udało mu się zgromadzić cztery talenty. Natomiast ostatni z parobków wyszedł na pole i tam zakopał swój jedyny talent.

Za jakiś czas do gospodarstwa powrócił właściciel i zapragnął rozliczyć się z młodzieńcami. Był niezwykle dumny z dwóch służących, którzy zadbali o to, aby pomnożyć własne talenty. Rozgniewał się na trzeciego chłopca, uważał bowiem, iż zmarnował on swoje pieniądze. Każdy bowiem, jeśli tylko ma taką możliwość, powinien starć się o pomnażanie dóbr, dobre wykorzystywanie zdolności, jakie zostały nam dane. Za karę gospodarz odebrał służącemu talent i przekazał go temu, który posiadał ich aż dziesięć. Na koniec pouczył chłopców, że ten, który posiada wiele, otrzyma coś jeszcze, natomiast taki, co nie posiada nic, zostanie ukarany.

Przypowieść ta w sposób symboliczny opowiada o darach, jakie Bóg przekazuje każdemu nowonarodzonemu człowiekowi. Rodzimy się  z jakimiś umiejętnościami, talentami czy możliwościami. Naszym zadaniem jest rozwijać to, co zostało nam dane. Nie tylko ze względu na siebie, ale także na Pana. W ten sposób okażemy mu wdzięczność za okazaną hojność. Jako ludzie możemy w życiu osiągnąć naprawdę wiele, ale od nas zależy, czy to się uda. Każdego dnia powinniśmy pracować nad rozwojem osobistym, doskonalić umiejętności, poszerzać wiedzę i nigdy nie marnować talentów. Zaniedbanie to grzech, ponieważ pokazuje brak wdzięczności wobec Boga.

W przypowieści o talentach odnajdujemy bardzo ważne wskazówki co do tego jak żyć i postępować. Zawsze musimy pamiętać słowa Jezusa, że kto ma dużo, będzie miał jeszcze więcej. Oznacza to, iż Bóg docenia ludzi rozwijających się i zawsze ich za to wynagradza. Talenty mogą symbolizować również wiarę i naszą duchowość. Naszym obowiązkiem religijnym jest poszerzanie swojej wiedzy i wzrastanie w miłości do Boga. Dlatego też powinniśmy rozwijać się również jako chrześcijanie.

Podobne wypracowania do Ewangelia według św. Mateusza - Przypowieść o talentach - interpretacja, streszczenie