Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Duch Święty - kim jest Duch Święty? Definicja, symbole, dary. Duch Święty w Biblii

W religii chrześcijańskiej Duch Święty jest trzecią osobą Trójcy Świętej, tak samo ważną jak Ojciec i Syn.

Pochodzenie Ducha Świętego nie jest do końca wyjaśnione, wiadomo jednak, iż nie zrodził się z żadnej istoty, prawdopodobnie pochodzi od Ojca i Syna. W Starym Testamencie nie ma bezpośredniego nawiązania do Jego istoty Ducha lub dzieł, jednak powszechnie uważa się, iż prorocy tworzyli teksty biblijne właśnie pod Jego natchnieniem. Poza tym w Starym Testamencie mowa o jest o Duchu jako darze, który ma napełnić wszystkich ludzi.

Pierwsze objawienie Ducha Świętego miało miejsce podczas chrztu Jezusa Chrystusa z rąk Jana Chrzciciela. Kiedy Mesjasz przyjął sakrament, niespodziewanie rozstąpiło się niebo, światłość zalała ziemię, a na niebie pojawiła się gołębica (Mt 3, 13). Ptak był symbolem Ducha Świętego, który zstąpił na Jezusa. Dzięki temu ludzie zgromadzenie przy rzece Jordan poznali prawdę o Synu Bożym. Natomiast najważniejsze przyjście Ducha Świętego miało miejsce pięćdziesiąt dni po śmierci Jezusa. Chrystus obiecał apostołom to zesłanie i nakazał im cierpliwie czekać. Zgodnie z zapowiedzią, Duch Święty zstąpił na apostołów. O tym wydarzeniu możemy przeczytać w Dziejach Apostolskich. Dzień ten był niezwykle ważny nie tylko dla uczniów Jezusa, ale również dla wszystkich ludzi na całym świecie (przez wszystkie pokolenia, po czasy współczesne). Apostołowie otrzymali wówczas dary od Ducha, między innymi charyzmaty. Dzięki temu doświadczyli nowej łaski, a ich wiara stała się bardzo dojrzała. To wydarzenie spowodowało, iż wszyscy ludzie mogą zostać natchnieni przez Ducha. Dzień ten świętuje się w tradycji chrześcijańskiej do dzisiaj, nazywany jest Pięćdziesiątnicą lub też Zielonymi Świątkami.

Każdy człowiek może przyjąć do serca Ducha Świętego podczas sakramentu bierzmowania. Wtedy też zostaje obdarzony licznymi łaskami, a Duch wzmacnia jego wiarę i wytrwałość religijną. Abyśmy mogli stawać się lepszymi chrześcijanami, Duch Święty obdarza nas swoimi darami i owocami. Poprzez wszystko to, co od niego dostaliśmy, kształtujemy swój charakter, uczymy się miłosierdzia wobec innych i dojrzałego chrześcijaństwa.

Podobne wypracowania do Duch Święty - kim jest Duch Święty? Definicja, symbole, dary. Duch Święty w Biblii