Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Duch Święty - kim jest Duch Święty? Definicja, symbole, dary. Duch Święty w Biblii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W religii chrześcijańskiej Duch Święty jest trzecią osobą Trójcy Świętej, tak samo ważną jak Ojciec i Syn.

Pochodzenie Ducha Świętego nie jest do końca wyjaśnione, wiadomo jednak, iż nie zrodził się z żadnej istoty, prawdopodobnie pochodzi od Ojca i Syna. W Starym Testamencie nie ma bezpośredniego nawiązania do Jego istoty Ducha lub dzieł, jednak powszechnie uważa się, iż prorocy tworzyli teksty biblijne właśnie pod Jego natchnieniem. Poza tym w Starym Testamencie mowa o jest o Duchu jako darze, który ma napełnić wszystkich ludzi.

Pierwsze objawienie Ducha Świętego miało miejsce podczas chrztu Jezusa Chrystusa z rąk Jana Chrzciciela. Kiedy Mesjasz przyjął sakrament, niespodziewanie rozstąpiło się niebo, światłość zalała ziemię, a na niebie pojawiła się gołębica (Mt 3, 13). Ptak był symbolem Ducha Świętego, który zstąpił na Jezusa. Dzięki temu ludzie zgromadzenie przy rzece Jordan poznali prawdę o Synu Bożym. Natomiast najważniejsze przyjście Ducha Świętego miało miejsce pięćdziesiąt dni po śmierci Jezusa. Chrystus obiecał apostołom to zesłanie i nakazał im cierpliwie czekać. Zgodnie z zapowiedzią, Duch Święty zstąpił na apostołów. O tym wydarzeniu możemy przeczytać w Dziejach Apostolskich. Dzień ten był niezwykle ważny nie tylko dla uczniów...

Podobne wypracowania