Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ewangelia według św. Mateusza - Przypowieść o pannach mądrych i głupich - streszczenie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przypowieść o pannach roztropnych i nierozsądnych (mądrych i głupich) znajduje się w Ewangelii według św. Mateusza (25, 1). Porusza ona problem gotowości na przyjście Jezusa.

Było sobie dziesięć panien, które cierpliwie oczekiwały na przyjazd Pana Młodego. Każda wzięła ze sobą lampę i wspólnie wyszły mu na spotkanie. Jednak pięć panien było bardziej roztropnych i oprócz lamp, zabrały również oliwę, na wypadek jej wypalenia się. Pozostałe pięć dziewcząt niestety o tym nie pomyślało. Przyjazd Pana Młodego jednak się opóźniał, więc znużone czekaniem kobiety usunęły. Niespodziewanie w środku nocy rozległ się głos, donoszący o przyjeździe Pan Młodego. Dziewczęta szybko wstały i chciały wyjść Mu na spotkanie, ale lampy zaczęły gasnąć, gdyż korzystano z nich przez całą noc. Panny, które nie posiadały oliwy, poprosiły więc o nią towarzyszki. Tamte jednak nie mogły się podzielić, ponieważ obawiały się, iż może zabraknąć oliwy dla wszystkich i czym prędzej pospieszyły na ucztę do Pana Młodego. Pięć panien bez oliwy postanowiło więc dokupić jej trochę, ale gdy wróciły z powrotem, drzwi do sali były już zamknięte. Dziewczęta pukały i prosiły, aby je wpuszczono, jednak Pan Młody odpowiedział, że ich nie zna. Na koniec dodał: „Czuwajcie...

Podobne wypracowania