Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Julia Billart - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Julia Billart – francuska zakonnica, założycielka zgromadzenia sióstr od Naszej Pani z Namur – przyszła na świat 12 lipca 1751r. w Cuvilly. Pochodziła z licznej rodziny, miała siedmioro rodzeństwa. Utrzymywali się z prowadzenia niewielkiego handlu. Już gdy osiągnęła wiek siedmiu lat, ujawniły się jej wielkie zdolności, gdyż miała wówczas znać cały katechizm i za przyzwoleniem proboszcza nauczać inne dzieci. W 1765r. postanowiła ofiarować Bogu swą czystość i rozpoczęła pracę na rzecz ubogich i potrzebujących pomocy. Będąc dwudziestodwulatką, doświadczyła niezwykle traumatycznego przeżycia, które odcisnęło się na jej późniejszym życiu. Na prowadzony przez jej ojca sklep napadli rabusie. Oddane przez nich strzały tak przestraszyły Julię Billart, że na skutek szoku jej dolne kończyny zostały sparaliżowane. Jednak dolegliwość ta nie wpłynęła na charakter świętej, która nadal pozostała kobietą pogodną i oddaną Bogu.

Kiedy wybuchła rewolucja francuska (1789), Julia Billart opowiedziała się przeciwko antyklerykalnemu terrorowi jakobinów. Ukrywała zagrożonych księży, za co grożono jej spaleniem na stosie. Została uratowana przez znajomych, którzy ukryli ją w wozie z sianem. Azyl znalazła na zamku Gournay-sur-Arondre,...

Podobne wypracowania