Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Julia Billart - życiorys, patronat

Święta Julia Billart – francuska zakonnica, założycielka zgromadzenia sióstr od Naszej Pani z Namur – przyszła na świat 12 lipca 1751r. w Cuvilly. Pochodziła z licznej rodziny, miała siedmioro rodzeństwa. Utrzymywali się z prowadzenia niewielkiego handlu. Już gdy osiągnęła wiek siedmiu lat, ujawniły się jej wielkie zdolności, gdyż miała wówczas znać cały katechizm i za przyzwoleniem proboszcza nauczać inne dzieci. W 1765r. postanowiła ofiarować Bogu swą czystość i rozpoczęła pracę na rzecz ubogich i potrzebujących pomocy. Będąc dwudziestodwulatką, doświadczyła niezwykle traumatycznego przeżycia, które odcisnęło się na jej późniejszym życiu. Na prowadzony przez jej ojca sklep napadli rabusie. Oddane przez nich strzały tak przestraszyły Julię Billart, że na skutek szoku jej dolne kończyny zostały sparaliżowane. Jednak dolegliwość ta nie wpłynęła na charakter świętej, która nadal pozostała kobietą pogodną i oddaną Bogu.

Kiedy wybuchła rewolucja francuska (1789), Julia Billart opowiedziała się przeciwko antyklerykalnemu terrorowi jakobinów. Ukrywała zagrożonych księży, za co grożono jej spaleniem na stosie. Została uratowana przez znajomych, którzy ukryli ją w wozie z sianem. Azyl znalazła na zamku Gournay-sur-Arondre, a następnie przeniosła się do Amiens. Poznała tam ojca Józefa Varina. Mężczyzna zauważył, że Julia Billart jest doskonałą nauczycielką katechizmu i zachęcił ją, by założyła sierociniec, w którym będzie przybliżać dzieciom naukę chrześcijańską. Zamysł ten urzeczywistnił się w 1803r., gdy w Amiens powstał instytut dla dziewcząt i sierociniec. Rok później Julia Billart, Franciszka Blin, Wiktoria Leleu i Justyna Garson złożyły uroczyste śluby czystości i dały początek zakonowi od Najświętszej Maryi Panny (w Notre Dame).

W 1804r. podczas odmawiania nowenny do Najświętszego Serca Pana Jezusa Julia Billart została cudownie uzdrowiona z paraliżu. Od tego czasu rozpoczęła swą działalność na szerszą skalę. W ciągu dwunastu lat założyła piętnaście klasztorów oraz odbyła około 120 podróży. W styczniu 1816r. została dotknięta chorobą. Przez trzy miesiące znosiła ciężkie bóle, a 8. kwietnia w Namur opuściła doczesny świat.

Informacje o jej szczególnej osobie bardzo szybko rozeszły się wśród wiernych. Jej świętość przejawiła się w wielu dokonanych cudach, więc już w 1906r. została beatyfikowana przez papieża św. Piusa X. Natomiast kanonizacja Julii Billart miała miejsce 22 czerwca 1969r. i dokonał jej papież Paweł VI. Święta Julia Billart jest patronką ludzi dotkniętych chorobą ciała. W kościele katolickim jej wspomnienie obchodzone jest w dzień śmierci – 8. kwietnia.

Podobne wypracowania do Św. Julia Billart - życiorys, patronat