Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Warunki sakramentu pojednania i sakramentu pokuty - opis, wyjaśnienie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Warunki sakramentu pokuty i pojednania możemy uznać za swoiste zastrzeżenia, dotyczące ważności oraz skutku przyjętej łaski. Kościół katolicki określił warunki, jakie chrześcijanin musi spełnić, aby uzyskany sakrament był ważny i przynosił odpowiednie dla jego duszy korzyści.

Katechizm Kościoła Katolickiego wymienia pięć warunków sakramentu pokuty i pojednania. Oto one:
1. Rachunek sumienia
2. Żal za grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy
4. Szczera spowiedź
5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu

Rachunek sumienia to refleksja nad tym, czego dokonaliśmy w ostatnim czasie, jakich dopuściliśmy się grzechów, co mogłoby się w naszym zachowaniu nie spodobać Bogu. Musi być to jednak świadoma analiza, dzięki której uda nam się prawdziwie przygotować do spowiedzi. Żal za grzechy to konieczny warunek sakramentu – bez niego nie będzie on ważny. Kiedy chrześcijanin zdaje sobie sprawę, iż postąpił źle, obraził Boga, rodzi się w nim swoiste poczucie winy, żałuje on i pragnie się zmienić. Żal za grzechy musi być szczery, nieudawany, wynikający z prawdziwych uczuć.

Mocne postanowienie poprawy jest konsekwencją dwóch poprzednich warunków. Wiedząc, iż popełniliśmy grzech, czując żal i wstyd za swoje...

Podobne wypracowania