Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sakramenty: kapłaństwo - czym jest kapłaństwo? Definicja, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kapłaństwo jest jednym z siedmiu sakramentów świętych. Należy do łask niepowtarzalnych, ponieważ święcenia można przyjąć tylko raz w życiu i w teorii mają być one dożywotnie.

Katechizm Kościoła Katolickiego definiuje sakrament kapłaństwa jako otrzymanie łaski uświęcania. Oznacza to, że kapłan będzie posiadał moc udzielania innym ludziom sakramentów. Stanie się przez to swoistym pośrednikiem między Bogiem a wiernymi, w imieniu Pana będzie łączył ludzi z Kościołem.

Według tradycji religijnej to sam Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa. Przekazywał on swoją wiedzę uczniom i nakazywał, aby nieśli jego naukę dalej, do ludzi. W ten sposób Chrystus nadał apostołom nie tylko moc nauczania, ale także przekazywania, udzielania sakramentów świętych. Znawca i badacz religii, Tomasz z Akwinu, stwierdził, iż Chrystus był pierwszym kapłanem, który – następnie – przekazał swoją moc i wiedzę na apostołów. Natomiast kapłani jako ich następcy mają podobne kompetencje.

Święcenia kapłańskie w naszej religii posiadają trzy stopnie: diakonat, prezbiterat i biskupstwo. Jest to swoista hierarchia święceń, kolejne stopnie nadają kapłanowi nie tylko inne prawa, ale także obowiązki. Diakoni mogą udzielać sakramentu chrztu, poprowadzić...

Podobne wypracowania