Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Poprawność polityczna - co to jest poprawność polityczna? Definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Poprawność polityczną można zdefiniować jako proces używania języka zgodnie z określonymi oraz powszechnie przyjętymi zasadami, w związku z kształtowaniem opinii publicznej w dyskusjach politycznych. Najważniejszym celem, związanym z koniecznością zachowania poprawności politycznej, jest zachowanie wzajemnego szacunku między członkami dyskusji. Kluczowym czynnikiem jest tu tolerancja wobec przeciwnika polemiki.

Zachowanie poprawności politycznej opiera się w głównej mierze na powstrzymywaniu się od używania słów powszechnie uznawanych za obraźliwe oraz stosowaniu eufemizmów. Podstawową zasadą kształtującą poprawność polityczną jest zachowanie neutralności. Do tego zakresu należy także włączyć podteksty, gestykulację czy symbolikę. Nie należy bowiem w trakcie prowadzenia dyskusji obrażać bezpośrednio lub też pośrednio jakąkolwiek grupę społeczną. Delikatniejsze sformułowania są przejawem właśnie stosowania tego typu poprawności zachowania.

Zjawisko stosowania kodeksu poprawności politycznej ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych. Powoli rozpowszechniało się także na inne kraje, wymuszając tolerancję oraz poszanowanie godności osobistej w trakcie politycznych utarczek słownych. Jest to przejaw występującej oraz rozwijającej się normy obyczajowej....

Podobne wypracowania